Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dni pamięci o wielkich Polakach

Treść

Kultywować pamięć o wybitnych Polakach, ukazywać wzorce godne naśladowania - to cele, jakie przyświecają Dniom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Uroczystości z nimi związane odbędą się dziś w Stoczku Klasztornym, a jutro na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
- "Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi...". Ta myśl wybitnego Polaka, Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stała się inspiracją do podjęcia inicjatyw mających na celu utrwalanie w pamięci nowych pokoleń osoby Prymasa Tysiąclecia. Po śmierci Jana Pawła II obchody rozszerzyliśmy, poświęcając je również Ojcu Świętemu - informuje Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, inicjator i jeden z organizatorów przedsięwzięcia.
Uroczystości rozpoczną się dziś o godz. 17.00 Mszą św. sprawowaną w sanktuarium Niepokalanej Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. Uczniowie z katolickiej szkoły w Smolajnach zaprezentują program słowno-muzyczny, a później zebrani przejdą z krzyżem do Kalwarii Prymasa w klasztornym ogrodzie.
Dalsza część obchodów odbędzie się jutro na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Otworzy je w samo południe uroczysty apel, a pod obeliskami ku czci obu Polaków zostaną złożone kwiaty. Tradycyjnie Msza św. będzie celebrowana w hangarze lotniczym.
Po raz pierwszy uroczystości te obchodzono w 2001 r., wówczas jeszcze jako Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Po śmierci Jana Pawła II na kętrzyńskim lotnisku postawiono obelisk ku czci "największego pielgrzyma lotniczego świata". Od 2006 r. w Kętrzynie obchodzony jest dzień pamięci dwóch wielkich Polaków. Z czasem uroczystości rozszerzono o te celebrowane w Stoczku Klasztornym.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2010-10-08

Autor: jc