Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dlaczego Krzyż jest dzisiaj tak często znakiem sprzeciwu?

Treść

Historia uczy, że wyznawcy krzyża nie zawsze reprezentowali jego właściwe przesłanie. Wstyd nam za takich, ale i wstyd za siebie, jeśli nie reprezentujmy w pełni wartości Krzyża.

Dlaczego Krzyż jest dzisiaj tak często znakiem sprzeciwu, przedmiotem sporów, a nawet obiektem nienawiści? Odpowiedź narzuca się sama: bo dla wielu był, a może jeszcze jest, symbolem zabijania, ciemiężenia i poniżania ludzi. Historia uczy, że wyznawcy krzyża nie zawsze reprezentowali jego właściwe przesłanie. Wstyd nam za takich, ale i wstyd za siebie, jeśli nie reprezentujmy w pełni wartości Krzyża.

Ale jest jeszcze i druga strona zagadnienia. Dlaczego Krzyż w ogóle zaistniał? Najpierw był pal hańby z poprzeczną belką czy tabliczką nad głową skazańca z wypisaną jego winą.

Potem na krzyżu zawisł Jezus. Wziął na siebie hańbę i przekleństwo świata. Dlatego Bóg wywyższył Go. A krzyż stał się znakiem miłosierdzia i zwycięstwa nad śmiercią. Słabość i złość ludzka nie potrafiły zniweczyć właściwego sensu tego znaku. I dzisiaj jest wywyższony nie tylko w święcie liturgicznym, ale i w sercach i w przestrzeni publicznej wszędzie tam, gdzie ludzie dobrej woli chcą i umieją uznać to, co święty Jan Paweł II powiedział na Błoniach Krakowskich 10 czerwca 1979 roku: „Nie ma imperializmu Kościoła, jest tylko służba, jest Krzyż na Kalwarii”.

Systemy totalitarne – komunizm i hitleryzm walczyły z krzyżem z bezgraniczną nienawiścią, dzisiaj nie znosi go wojujący islam, ani współcześni naśladowcy totalitaryzmu, którzy chcieliby często w białych rękawiczkach poprzez pokrętne ustawy usunąć go z przestrzeni publicznej i ze świadomości każdego człowieka. Złośliwcy mówią nawet, że dlatego buduje się tyle rond komunikacyjnych, bo skrzyżowania się niektórym źle kojarzą.

A krzyż, gdziekolwiek się znajduje, oby był znakiem miłości, obejmującej wszystkie dzieła ludzkie.

Fragment książki Widziane z Tyńca

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj