Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dla uczczenia pamięci bł. o. Michała Czartoryskiego

Treść

Wystawę poświęconą bł. o. Michałowi Czartoryskiemu w 60. rocznicę jego śmierci przygotowało w Jarosławiu Muzeum - Kamienica Orsettich oraz Ojcowie Dominikanie. Na uroczyste otwarcie wystawy 10 września br. o godz. 10.00. przybędą panie: Elżbieta Kraińska z d. Czartoryska, siostra Pawła Czartoryskiego - bratanka bł. o. Michała, Irena Bylicka, córka Pawła Czartoryskiego, z rodzinami, Eleonora Kasznica, bohaterka Powstania Warszawskiego z III Zgrupowania AK "Konrad".

- Eksponaty mają zilustrować główne momenty życia bł. o. Michała Czartoryskiego - informuje Zofia Bieńkowska, odpowiedzialna za stronę historyczną wystawy. Znajdą się na niej ciekawe materiały z Archiwum Polskiej Prowincji OO. Dominikanów w Krakowie - zapiski duchowe, notatki rekolekcyjne i listy o. Michała, dokumenty urzędowe i kościelne: akt chrztu, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja wojskowa oraz świadectwo wstąpienia do seminarium, zgoda księdza Prymasa Kakowskiego na spowiadanie i ks. kard. Sapiehy na spowiadanie w zakonach żeńskich w Krakowie. Prezentowane będą również plakaty o rekolekcjach odprawianych w Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" we Lwowie, Jarosławiu, Podkamieniu i Krakowie, list księcia Witolda Czartoryskiego, ojca błogosławionego, obrazki święte z prymicji jego dwóch braci i innych księży z rodziny matki Jadwigi z Dzieduszyckich, pamiątkowy obrazek ze złotych godów rodziców.
Na fotografiach można będzie zobaczyć o. Michała z okresu akademickiego we Lwowie, następnie jako podoficera Wojska Polskiego uczestniczącego w obronie Lwowa w 1920 roku, odznaczonego Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości i Krzyżem Obrony Lwowa. Będą również zdjęcia o. Michała w habicie dominikańskim, wśród braci dominikanów w Krakowie i rodzinne - w otoczeniu księży z rodziny Czartoryskich i Dzieduszyckich, oraz teczka o. Michała, z wykształcenia inżyniera architekta, z jego rysunkami i projektami wystroju kaplicy dominikańskiego kościoła na Służewie w Warszawie. Pokazany zostanie herb Czartoryskich i zakonu dominikańskiego, genealogia rodu Czartoryskich z Pełkiń, obrazy św. Jacka i Dominika z kościoła OO. Dominikanów w Jarosławiu (w którym o. Michał otrzymał święcenia kapłańskie), zdjęcia tegoż kościoła i klasztoru, także z okresu II wojny światowej, gdy zamieniony był na magazyn mąki, słynna Piet z ołtarza, zabytkowe szaty liturgiczne.
- Klimat Powstania Warszawskiego, podczas którego o. Michał był kapelanem AK, przybliżymy poprzez wystawienie broni i mundurów z tego okresu, odtworzenie barykady i ołtarza powstańczego w centrum wystawy - mówi Zofia Bieńkowska. - Za stronę plastyczną wystawy odpowiedzialna jest Agata Wodniak-Niemkiewicz.
Czas powstania przybliżą pamiętniki sanitariuszki III Zgrupowania AK "Konrad" - Eleonory Kasznicy, i notatki jej ojca prof. Stanisława Kasznicy, którzy odwiedzili o. Michała w powstańczym szpitaliku tuż przed jego śmiercią. Z kościoła parafialnego w Pełkiniach wypożyczony został obraz błogosławionego. Ksiądz prałat Stanisław Stęchły wypożyczył album historyczny dokumentujący wizytę ostatniego żyjącego brata o. Michała - Adama Czartoryskiego w latach siedemdziesiątych, zdjęcia z pogrzebu w Krakowie brata ks. Stanisława i szaty liturgiczne, które miała haftować księżna Jadwiga Czartoryska z Dzieduszyckich, matka o. Michała. Zwiedzający zainteresują się zapewne dziejami Pełkiń w maszynopisie, opisanymi przez brata o. Michała - Włodzimierza, ostatniego właściciela tego rodowego majątku, książeczkami o Jadwidze i Witoldzie Czartoryskich, o ich działalności dobroczynnej i społecznej. Ich dwaj synowie, którzy uczęszczali do jarosławskiego liceum, wspomagali bursę dla biednych dzieci. Zdjęcia pokażą księcia Witolda jako prezesa bardzo udanej wystawy przemysłowo-rolniczej w Jarosławiu.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 09-09-2004

Autor: Ku8a