Dla kogo renta socjalna
Treść
Bardzo wiele pytań kierowanych na co dzień do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy rent socjalnych. Dlatego dzisiaj porcja wyjaśnień, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie.
Renta socjalna jest świadczeniem, które przysługuje osobom pełnoletnim i całkowicie niezdolnym do pracy, z zastrzeżeniem, że owa niezdolność do pracy musi być skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego przed ukończeniem 18. roku życia (albo przed ukończeniem 25 lat - w przypadku osób uczących się i studiujących). Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS, ale podstawą do przyznania renty socjalnej może być także orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów. Renta może być przyznana na stałe, jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.
Renta socjalna nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności, ma ustalone prawo do renty rodzinnej (a nawet części tej renty) w wysokości przekraczającej 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie przysługuje również osobom posiadającym nieruchomości rolne o powierzchni powyżej 5 hektarów.
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2006 r. wysokość renty socjalnej wynosi 501,87 złotych.
Do renty socjalnej wolno dorabiać, ale tylko do granicy 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie jest to 798,80 złotych). Po przekroczeniu tego progu wypłatę renty ZUS musi zawiesić. Warto pamiętać, że za przychód uważa się nie tylko wynagrodzenie za pracę (np. z tytułu umowy o pracę lub umowy-zlecenia), ale również kwoty pobranych zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, świadczeń rehabilitacyjnych i wyrównawczych, zasiłków i dodatków wyrównawczych oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
Osoba pobierająca rentę socjalną jest zobowiązana niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomieniem może być zwykłe pisemne oświadczenie. Jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, należy też przedstawić zaświadczenie wystawione przez płatnika składek.
Przemysław Przybylski
Jeśli są Państwo zainteresowani wyjaśnieniem konkretnych kwestii leżących w kompetencjach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prosimy o przesyłanie pytań drogą elektroniczną na adres: zus@naszdziennik.pl, lub listownie na adres redakcji z dopiskiem: "Pytanie do rzecznika ZUS".
Redakcja zastrzega, że nie zwraca nadesłanych materiałów (prosimy nie wysyłać oryginałów dokumentów) i nie gwarantuje odpowiedzi
na każde pytanie.
"Nasz Dziennik" 2007-06-28
Autor: wa