Deutsche Boerse odpuszcza
Treść
Deutsche Boerse nie kupi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na warunkach zaproponowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa, ale nadal wyraża zainteresowanie naszym parkietem. Kupno akcji GPW umożliwi nowa strategia MSP polegająca na "wprowadzeniu giełdy na giełdę", ale w pierwszym etapie Skarb Państwa zachowa większość.
Deutsche Boerse nie uzupełniła swojej oferty na zakup Giełdy Papierów Wartościowych. Resort przygotowuje nową strategię prywatyzacji warszawskiej giełdy - poinformowała wczoraj wiceminister skarbu Joanna Schmid. - Chodzi o strategię opracowaną jeszcze w 2008 r., polegającą na wprowadzeniu GPW na giełdę - dodała. Według niej, wtedy nie była ona możliwa do zrealizowania ze względu na kryzys na rynkach finansowych.
Na uzupełnienie oferty Deutsche Boerse miała czas do piątku. Nie zrobiła tego. W zeszłym tygodniu informowała w komunikacie, że jej oferta "została rzetelnie skalkulowana". W sobotę w niemieckich mediach pojawiły się informacje, iż zarząd Deutsche Boerse jest "wstrząśnięty" ceną za GPW i że rozważa odstąpienie od negocjacji. Według prasy, resort wycenił GPW na ponad miliard euro. Deutsche Boerse poniosła duże straty podczas kryzysu finansowego i obecnie powoli leczy rany.
- Deutsche Boerse jest otwarta na przyszłe rozmowy związane z dalszym rozwojem GPW - poinformował frankfurcki inwestor w komunikacie.
Ministerstwo skarbu podtrzymuje, że w wezwaniu do poprawienia oferty chodziło wyłącznie o warunki pozacenowe, m.in. szczegółowe przedstawienie strategii rozwoju warszawskiej giełdy i gwarancje utrzymania jej odrębności. Warunki cenowe były znane wcześniej.
- Chcieliśmy, aby GPW stała się centrum finansowo-giełdowym naszego regionu. Cena nie była dla nas najważniejsza - podkreśla Maciej Wewiór, rzecznik MSP. Jego zdaniem, inwestorowi także nie chodziło o cenę.
- Giełda to kręgosłup naszej gospodarki. Najważniejsze, aby inwestorowi przyświecał ten sam cel co nam - powiedział Wewiór. Wyjaśnił, że nowa strategia "prywatyzacji giełdy przez giełdę" przewiduje na początek utrzymanie pakietu większościowego akcji w ręku Skarbu Państwa. Zakłada też wprowadzenie wielu zabezpieczeń przed wrogim przejęciem parkietu.
Wewiór nie potwierdził danych na temat wyceny warszawskiej giełdy dokonanej przez resort skarbu.
- Musimy najpierw sprawdzić, na jaką cenę są gotowi inwestorzy, i wtedy dokonamy wyceny - powiedział.
Małgorzata Goss
"Nasz Dziennik" 2009-12-01
Autor: wa