Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dekrety zatwierdzone

Treść

Ojciec Święty w sobotę zatwierdził dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II, o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki oraz o cudzie za przyczyną bł. Stanisława Kazimierczyka. Wśród Sług Bożych, którym Benedykt XVI podobnymi dokumentami otworzył bezpośrednią drogę do wyniesienia na ołtarze, znalazł się również Papież Pius XII.

Spośród 21 dekretów 10 z nich dotyczy cudów, 10 mówi o heroiczności cnót, a dekret o ks. Jerzym Popiełuszce jest jedynym stwierdzającym męczeństwo. Podpisanie dekretów o heroiczności cnót kończy proces kanoniczny i choć nie kończy całego procesu beatyfikacyjnego, oznacza, iż zasługują oni na prawo do odbierania kultu w Kościele katolickim. Wśród dziesięciorga Sług Bożych, których dotyczą dekrety o heroiczności cnót, znalazło się dwóch Następców św. Piotra: Jan Paweł II oraz Pius XII. Jeśli chodzi o proces Papieża z Polski, obecnie będą kontynuowane prace związane z uznaniem cudu za jego przyczyną dotyczącego uzdrowienia z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy.
Uznanie dekretu o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki oznacza zakończenie procesu beatyfikacyjnego kapelana "Solidarności" i w tym przypadku praktycznie pozostaje do ustalenia jedynie data beatyfikacji. Z kolei promulgowanie dekretu o cudzie za wstawiennictwem bł. Stanisława Sołtysa (1433-1489), zwanego Kazimierczykiem, oznacza, że Polska otrzyma wkrótce nowego świętego. Należący do zakonu kanoników regularnych błogosławiony, beatyfikowany przez Jana Pawła II 18 kwietnia 1993 roku, zostanie kanonizowany w Watykanie wraz z czworgiem innych błogosławionych, których dotyczyły promulgowane w sobotę dekrety o cudach dokonanych za ich wstawiennictwem.
Jak zaznaczył w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ks. Bogusław Turek z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, cud, który został zatwierdzony przez Ojca Świętego odnośnie do osoby bł. Stanisława Kazimierczyka, dotyczy uznania uzdrowienia Piotra Komorowskiego. "Jest to cud bardzo dawny, bo wydarzył się w 1617 roku. Polegał on na przywróceniu wzroku. Uzdrowiony poprzednio stracił jedno oko i było niebezpieczeństwo utraty wzroku w drugim. Właśnie za wstawiennictwem błogosławionego Stanisława Kazimierczyka wzrok mu ocalał" - wyjaśnił ks. Turek.
Wśród wspomnianych błogosławionych, którzy obok bł. Stanisława Kazimierczyka wkrótce zostaną kanonizowani, znaleźli się: bł. Andrea Bessette (1845-1937), Kanadyjczyk, zakonnik ze Zgromadzenia Świętego Krzyża; bł. Maria MacKillop (1842-1909), Australijka, zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca; bł. Julia Salzano (1846-1929), Włoszka, zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Katechetek Najświętszego Serca Jezusa; bł. Battista da Varano (1458-1524), Włoszka, mniszka z zakonu klarysek.
Pozostali Słudzy Boży, których dekrety dotyczyły cudownych uzdrowień, to trzej Hiszpanie - w tym dwaj kapucyni i jeden świecki - oraz dwie świeckie Włoszki. Obok dwóch Następców św. Piotra pozostałe dekrety o heroiczności cnót dotyczą sześciorga Włochów, w tym jednego świeckiego, oraz francuskiego księdza i angielskiej zakonnicy.
SK
Nasz Dziennik 2009-12-21

Autor: wa