Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Deficyt zawsze może być mniejszy

Treść

Rząd nie ma koncepcji wykorzystania efektów wzrostu, a przy tym opóźnia wprowadzenie reformy finansów publicznych i nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, podsumowując sto dni rządu Jarosława Kaczyńskiego. Rzeczywistość pokazuje jednak, że na wprowadzenie niektórych ważnych zmian dla polskiej gospodarki potrzeba trochę więcej niż stu dni czy jednego roku.
Według Lewiatana, rząd kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego "niewiele zrobił dla gospodarki". Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Eksperckiego PKPP Lewiatan, rząd nie wykorzystał możliwości obniżenia deficytu budżetowego poniżej 30 mld zł, chociaż faktyczny deficyt w roku ubiegłym wyniósł i w tym roku wyniesie mniej niż zakładała kotwica budżetowa - a jak wiadomo, deficyt budżetowy teoretycznie zawsze może być mniejszy od założonego. Krzysztoszek skrytykowała przy tym przeznaczanie dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa na cele społeczne, gdyż - jak zaznaczyła - budżet nie powinien być "solidarny", ale prorozwojowy i proinnowacyjny.
PKPP wytknęła też rządowi, że "mimo deklaracji reformy finansów publicznych faktycznie nie ma o niej mowy". Według Krzysztoszek, niezbędna jest m.in. likwidacja regionalnych funduszy celowych, gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych.
Deklaracje rządu od początku były jednak jasne - reforma finansów publicznych ze względu na wysoką komplikację materii zostanie rozłożona na etapy, a zmiana ustawy o finansach publicznych, która trafiła do Sejmu, będzie dla niej wstępem.
Konfederacja miała również zastrzeżenia do propozycji zawartych w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Według PKPP, nowelizacja nic nie przyniesie przedsiębiorcom poza możliwością zawieszenia działalności gospodarczej. - Przygotowywana jest duża nowelizacja i nastąpi próba przełamania również innych barier dla przedsiębiorców - zaznaczył Michał Wójcik (PiS) z sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Jest tutaj m.in. kwestia ewidencji, a więc tego "jednego okienka" przy rejestrowaniu działalności gospodarczej - dodał. W przekonaniu Lewiatana, na "jedno okienko" poczekamy jednak jeszcze dwa lata.
Do pozytywów PKPP zaliczyła to, że w ogóle udało się przygotować projekt budżetu państwa oraz że "w ogóle zaczęto mówić o nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej".
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2006-10-24

Autor: wa

Tagi: rząd jarosław kaczyński