Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Decyzja dojrzała do podjęcia

Treść

Nadal nie znamy decyzji premiera Jarosława Kaczyńskiego w kwestii możliwego odwołania się Polski od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie "Tysiąc przeciwko Polsce". Wicepremier Roman Giertych przesłał wczoraj w tej sprawie list do szefa rządu z prośbą o pilne podjęcie decyzji, czy strona polska wystąpi z apelacją.

- Dzisiaj wysłałem list do pana premiera, aby przyspieszył swoje działania w tej sprawie - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wicepremier Roman Giertych. W liście tym Giertych powołuje się na decyzję międzyresortowego zespołu do oceny skutków wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie "Tysiąc przeciwko Polsce", który "jednoznacznie wskazał na zasadność wnioskowania o przekazanie przedmiotowej sprawy do Wielkiej Izby Trybunału". Wicepremier podkreśla, że 20 czerwca upływa termin złożenia przez stronę polską odwołania w tej sprawie, dlatego zwraca się do premiera z prośbą o pilne podjęcie decyzji. Jak wyjaśnił nam Paweł Sulowski, jeden z członków międzyresortowego zespołu i szef gabinetu politycznego ministra edukacji, chodzi o to, by Rada Ministrów podjęła w drodze obiegowej, jeszcze przed kolejnym posiedzeniem rządu, uchwałę zobowiązującą Ministerstwo Spraw Zagranicznych do przygotowania tego wniosku o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie sposób uzyskać informację, kiedy ma zapaść ewentualna decyzja o odwołaniu.
Taką sytuacją zaniepokojony jest też Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczypospolitej. - Ja już wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie do premiera i dwóch wicepremierów - powiedział nam Marek Jurek. - Taka interwencja miała już miejsce trzy razy: jeszcze jako marszałek Sejmu wysłałem pismo do premiera, wskazując mu drogi odwołania się do Wielkiej Izby Trybunału Praw Człowieka i wskazując argumenty, na które Polska powinna się powołać. Mówiłem o sprawie Trybunału Praw Człowieka w debacie międzynarodowej w Sejmie i zwróciłem się z listem do premiera Jarosława Kaczyńskiego, wicepremierów Romana Giertycha i Andrzeja Leppera o podjęcie tej kwestii w trakcie rozmów koalicyjnych - przypomniał lider PR. - Oczekuję tutaj jasnego stanowiska, bo sprawa jest jednoznaczna. Ma ona nie tylko wymiar narodowy, ale też wymiar szczególny, gdyż chodzi o konkretne dziecko, które żyje i którego prawo do życia się kwestionuje - podkreślił.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2007-06-14

Autor: wa

Tagi: alicja tysiac