Darmowy e-book "Wyjaśnij mi, abba... Spojrzenia na apoftegmaty Ojców Pustyni"
Treść
Dzieje Ojców Pustyni to tak naprawdę dzieje spotkania człowieka z Panem Bogiem oraz konfrontacji z własnymi namiętnościami.
Był kiedyś taki okres w dziejach chrześcijaństwa, że setki ludzi decydowało się zamieszkać na pustyni i podjąć życie mnisze. Ten fenomen istniał od samego początku: w taki sposób żył Jan Chrzciciel na Pustyni Judzkiej; w taki sposób i na tej samej pustyni wciąż żyją mnisi, podobnie jak w klasztorach Egiptu czy Etiopii. Lecz tylko ten jeden okres, gdy właśnie egipska pustynia stała się domem dla setek lub tysięcy mnichów, zaowocował bardzo bogatą literaturą. Kto jest jej autorem? To więcej niż jedna osoba – to ci, których nazywamy „Ojcami Pustyni”.
Nie istnieje zamknięty katalog Ojców Pustyni i można się długo spierać o to, kto powinien nosić to miano. Pierwszym z nich zgodnie z tradycją był św. Antoni Wielki, żyjący na przełomie III i IV wieku. O nich wszystkich jednak możemy powiedzieć z pewnością jedno: dzielili oni szczególne doświadczenie – doświadczenie Boga i doświadczenie samych siebie.
Dzieje Ojców Pustyni to tak naprawdę dzieje spotkania człowieka z Panem Bogiem oraz konfrontacji z własnymi namiętnościami. Droga chrześcijanina obejmuje te dwa etapy: zmierzenie się z tym, co nas od Boga odciąga, oraz wytrwanie na drodze, która bezpośrednio ku Niemu prowadzi. W jednym i drugim Ojcowie Pustyni są mistrzami; są na tej ścieżce niezawodnymi przewodnikami.
Literatura, którą zostawili po sobie, to sposób, by się z nimi spotkać, przekraczając oddzielającą ich od nas barierę dziejów. Ale spotkanie z nimi nigdy nie jest celem samym w sobie: jeśli spotykamy się z Ojcami, to po to, by oni pomogli nam spotkać się z Bogiem i z naszymi pragnieniami.
Przez umieszczone w tym e-booku krótkie komentarze do tzw. apoftegmatów Ojców Pustyni – krótkich form literackich, w których zawarte są cenne rady dawnych mnichów – do każdego z nich kierujemy prostą prośbę: „Wyjaśnij mi, abba!”. Nie jest łatwo zrozumieć, jakie namiętności działają w człowieku. Ktoś jednak przed nami zdobył się na to, by w odosobnieniu pustyni doświadczyć owych namiętności w ekstremalnym stopniu, a tym kimś byli właśnie mnisi. Z ich doświadczenia zrodziła się mądrość i wiedza, jak możemy zapanować nad popędliwościami i pożądliwościami. Bo przecież tylko ten, kto nad nimi panuje, ma przystęp do Boga – tak Ojcowie czytali jedno z Jezusowych błogosławieństw: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą (Mt 5,8).
Z nadzieją, że dzięki temu e-bookowi nie tylko Ojcowie Pustyni staną się nam wszyscy bliżsi, lecz przede wszystkim sam Bóg, oddajemy go w ręce Czytelników.
Pobierz darmowego e-booka Wyjaśnij mi, abba… Spojrzenia na apoftegmaty Ojców Pustyni / Skorzystaj z innych darmowych e-booków
Grzegorz Hawryłeczko OSB, ur. 1990 r., mnich tyniecki od 2012 r., święcenia kapłańskie przyjął w 2020 r., interesuje się sakramentologią oraz teologią ascetyczną i mistyczną. W klasztorze pełni funkcję ekonoma i rzecznika prasowego.
Żródło: cspb.pl, 21
Autor: mj