Dar Kościoła dla świata
Treść
Wszyscy jesteśmy wezwani do komunii z Bogiem, to wezwanie możemy realizować poprzez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, sakramenty święte. Jednak są wśród nas ludzie obdarzeni łaską powołania wezwani do szczególnej bliskości z Bogiem poprzez podjęcie drogi życia konsekrowanego. O nich pragniemy pamiętać, zwłaszcza każdego 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, kiedy obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu chcemy im podziękować za ich świadectwo, ale także prosić o łaskę wielu dobrych powołań.
- Dzień Życia Konsekrowanego przypada w święto Ofiarowania Pańskiego, które znane jest w naszej polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Już od piętnastu lat w całym Kościele katolickim właśnie w tym dniu obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Stało się to z woli Papieża Jana Pawła II Sługi Bożego, niebawem błogosławionego, który widział w życiu konsekrowanym samo serce Kościoła - podkreśla ks. bp Paweł Cieślik z Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. Jak zaznacza, jest to święto wszystkich osób konsekrowanych pełniących w Kościele specyficzną misję, które łączy droga rad ewangelicznych. - Przez profesję rad ewangelicznych osoba konsekrowana pragnie nie tylko naśladować Chrystusa, co jest wymogiem każdego jego ucznia, chrześcijanina, ale tak przeżywać i wyrażać swoją konsekrację, aby całkowicie poddać swoje życie Chrystusowi i upodobnić się do Niego w Jego oddaniu Ojcu i ludziom - zaznacza biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Osoby konsekrowane są pośród tego świata prawdziwymi prorokami. Ukazują współczesnemu człowiekowi profetyczny wymiar życia. Przypominają, że czas aktualny, przemijający nie jest jedynym.
Życie konsekrowane wymaga wielkiego radykalizmu, odwagi pójścia za Chrystusem, zerwania z dotychczasowym stylem życia, co nie jest łatwe. Wśród zagrożeń dla powołań ks. bp Cieślik wymienia sekularyzm, konsumpcjonizm, panującą atmosferę antypowołaniową. Nawiązuje do tego list pasterski: "Odwaga pójścia za Jezusem", jaki na tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego wystosował Episkopat Polski.
Biskupi zaznaczają, że autentyczne życie zakonne to niełatwa droga. "Wręcz przeciwnie, to stroma, wyboista, a czasami wręcz karkołomna ścieżka życiowa, na której nie sposób się utrzymać bez świadomości, że kroczę nią nie dla własnego widzimisię, ale dlatego, że wezwał mnie na nią Pan Jezus". Zwracają uwagę, że to nie błyskotliwe reklamy ani też łatwe obietnice zachęcają do wybrania drogi życia zakonnego, ale twarde słowa: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje (Mk 8, 34)".
Jesteśmy wezwani do troski o życie zakonne. Nasze rodziny, parafie i wspólnoty muszą stawać się środowiskiem przyjaznym dla rodzącego się powołania. - Pamiętajmy o tym, że osoby życia konsekrowanego nie biorą się znikąd, ale są owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinach, parafiach, we wszystkich wspólnotach Kościoła - mówi ks. bp Paweł Cieślik. Podkreśla, że wyrazy wdzięczności należą się tym wszystkim, którzy otaczają wielką życzliwością i troską powołania kapłańskie i zakonne, a 2 lutego szczególną ofiarą wspierają zakony klauzurowe. - Niech to będzie wyrazem naszego wielkiego szacunku dla tych osób, które nieustannie służą Panu Bogu w postach, modlitwach i które dniem i nocą się modlą - zaznacza.
Według statystyk Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce w naszej Ojczyźnie jest 151 zakonów (zgromadzeń) żeńskich, 61 zakonów (zgromadzeń) męskich, 33 instytuty świeckie; w sumie - 245 instytutów życia konsekrowanego i około 39 tysięcy osób konsekrowanych. Istnieją również indywidualne formy życia konsekrowanego: dziewice, wdowy i wdowcy konsekrowani oraz pustelnice i pustelnicy.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-02-02
Autor: jc