Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dar dla Ojca Świętego

Treść

W sobotę w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie ks. bp Jan Szkodoń poświęcił obraz "Nieszpory w Dolince Mnikowskiej w 1952 roku". W najbliższym czasie zostanie on przekazany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Obraz ten, namalowany przez krakowskiego artystę Jerzego Kumalę na zlecenie Fundacji Szlaki Papieskie, jest wizją artystyczną - przestawia grupę wiernych modlących się przed Matką Bożą Polonią zwaną Skalską i księdza Karola Wojtyłę w turystycznym stroju odmawiającego brewiarz.
Matkę Bożą Skalską namalował w 1863 roku w Dolinie Mnikowskiej Walery Eliasz Radzikowski, powstaniec styczniowy. Niespotykany nigdzie na świecie wizerunek Matki Bożej Polonii został namalowany najprawdopodobniej w patriotycznym uniesieniu na gładkiej ścianie skałki. Postać Maryi Dziewicy, lekka i zwiewna, przedstawiona dynamicznie, w ruchu, "wychodzi ze skały" z dumnie podniesioną głową naprzeciw oczekiwanej wolności. Na Jej twarzy widnieje powaga, skupienie i godność, a w oczach, pełnych wyrazu, skierowanych ku niebu - nadzieja. Przez lekkie szaty prześwituje zarys stąpających nóg. Postać otula lekki płaszcz spięty klamrą na lewym ramieniu. Prawą stopą miażdży głowę węża - tutaj symbol zaborów. Maryja Polonia zdjęła koronę cierniową - symbol cierpienia Narodu, ale nie wypuszcza jej z lewej dłoni, ponieważ nie znamy przyszłości. Na głowie, otoczonej aureolą świętości, widnieje wieniec laurowy - symbol wolności, chwały i zwycięstwa.
Obraz najprawdopodobniej inspirowany był także opowieściami o ucieczce konfederatów barskich przed wojskami zaborców. Na tle skały miała się objawić uciekinierom Matka Boża wskazująca dłonią bezpieczny kierunek ucieczki. Poprzez ten wizerunek malarz zapewne chciał stworzyć miejsce modlitwy dla powstańców i krzepić ich ducha.
Małgorzata Pabis, Kraków

"Nasz Dziennik" 2005-01-24

Autor: ab