Dar dla Krakowa, dla Polski
Treść
Pragnąc uhonorować pamięć swego umiłowanego poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II, Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dekret w tej sprawie został podpisany w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 19 czerwca 2009 roku. - Nasze umysły i serca kierujemy do Sługi Bożego Jana Pawła II, bo to przecież żywy pomnik dla niego w jego umiłowanym mieście Krakowie. W ten sposób realizuje się jego testament - mówił wczoraj w czasie konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu ks. prof. Jan Maciej Dyduch, rektor uczelni.
Podniesienie Papieskiej Akademii Teologicznej do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz, wielki kanclerz tej uczelni, określił jako wiadomość niezwykle pozytywną, o dużej randze dla Krakowa i Kościoła w Polsce. Zaznaczył, że osiągnięcie to nie było łatwe, a starania trwały kilka lat. Papieska Akademia Teologiczna musiała spełnić wymogi stawiane przed uniwersytetami, dostosować swoje studia do kryteriów międzynarodowych.
Prorektor uniwersytetu ks. prof. Kazimierz Panuś podkreślił, że 19 czerwca 2009 roku będzie jedną z trzech dat stanowiących o tożsamości uczelni obok 11 stycznia 1397 roku (wówczas Papież Bonifacy IX ustanowił pierwszy na ziemiach polskich Wydział Teologiczny) i 8 grudnia 1981 roku (tego dnia Papież Jan Paweł II powołał Papieską Akademię Teologiczną).
Dekret wyrażający decyzję Benedykta XVI o przyznaniu Papieskiej Akademii Teologicznej tytułu papieskiego uniwersytetu wydała i opublikowała 19 czerwca watykańska Kongregacja Edukacji Katolickiej. Dokument został podpisany przez ks. kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta kongregacji. Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie dołączyła w ten sposób do grona papieskich uniwersytetów, które funkcjonują już w Rzymie, Salamance oraz w Ameryce Południowej i są zależne od Kongregacji Edukacji Katolickiej. Ich funkcjonowanie reguluje Konstytucja Apostolska "Sapientia Christiana".
Wyrażając ogromną radość z faktu podniesienia godności uczelni, jej rektor dziękował za ten wspaniały dar Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI i ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu oraz pracownikom Kongregacji Edukacji Katolickiej i wszystkim, którzy się do tego przyczynili. - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (podobnie jak Papieska Akademia Teologiczna) będzie stanowił o polskiej racji stanu, będzie służył Kościołowi i Ojczyźnie, dlatego zwracamy się do parlamentarzystów, władz samorządowych, do władz naszego miasta o życzliwość i zrozumienie tego daru dla Polski, dla Krakowa, jakim jest Papieski Uniwersytet Jana Pawła II - mówił ks. prof. Dyduch.
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II studiuje około 3200 studentów, pracuje ponad 300 osób, w tym ponad 200 pracowników naukowo-dydaktycznych. Struktura uczelni to pięć wydziałów, cztery w Krakowie: teologiczny, filozoficzny, historii i dziedzictwa kulturowego oraz wydział nauk społecznych. Jest jeszcze zamiejscowy wydział teologiczny w Tarnowie.
- Uniwersytet kształci obecnie na 9 kierunkach i w 14 specjalizacjach. Nowe kierunki to: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, historia sztuki czy unikatowy w Polsce kierunek: muzyka kościelna. Chcemy, aby nasza oferta kształcenia wychodziła naprzeciw potrzebom naukowym i kulturowym - zauważa ks. prof. Tadeusz Dzidek, prorektor uczelni. W planach jest także utworzenie nowego wydziału: prawa kanonicznego i administracyjnego.
Małgorzata Bochenek, Kraków
"Nasz Dziennik" 2009-06-23
Autor: wa