Dania popiera uniezależnienie Unii od surowców
Treść
Jednym z najważniejszych celów wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej powinno być zredukowanie zależności od importowanych źródeł energii - powiedział po wczorajszym spotkaniu z szefem polskiego rządu premier Danii Anders Fogh Rasmussen (na zdjęciu z polskim premierem). Z kolei Jarosław Kaczyński podkreślał znaczenie doświadczeń Danii w sferze pozyskiwania energii, z których mogą i powinny korzystać inne kraje UE.
Szefowie rządów obu państw byli zgodni co do tego, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z głównych problemów, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska. Obaj podkreślali, że będzie to ważny temat poruszany na dzisiejszym szczycie UE w Finlandii.
Jak mówił wczoraj premier Danii, Unia Europejska powinna ustanowić ambitne cele, w tym m.in. uzyskiwanie większej ilości energii ze źródeł odnawialnych, by zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, a także zwiększenie efektywności wykorzystania energii oraz jej oszczędzanie. - Należy stworzyć sieć energetyczną w UE po to, żeby zwiększyć solidarność pomiędzy państwami członkowskimi Unii. Powinniśmy również podwoić nasze wysiłki w obszarze działań albo rozwoju po to, żeby wytworzyć nowe technologie energetyczne - stwierdził.
- Rozmawialiśmy również o tym, by w Europie nigdy nie doszło do sytuacji, w której musielibyśmy czynić coś, dlatego że ktoś użyje wobec nas broni energetycznej - przyznał z kolei Jarosław Kaczyński. Jak mówił, skuteczna w tej sferze może być jedynie solidarna polityka wszystkich państw.
Obydwaj premierzy rozmawiali także o przyszłości Europy, w tym o konstytucji UE, oraz o funkcjonowaniu jej instytucji. Rasmussen uważa, że proponowany dokument jest "dobrym traktatem i stanowi lepsze ramy dla współpracy w 27 państwach członkowskich" po rozszerzeniu UE niż podstawy obowiązujące w niej obecnie.
Duński premier spotkał się wczoraj także z prezydentem Lechem Kaczyńskim. "W trakcie rozmowy premier Danii stwierdził, iż solidarność w unijnej polityce energetycznej powinna wyrażać się w zwiększonym rozwoju sieci przesyłu nośników, tak aby stworzyć warunki do powstania rzeczywistego rynku nośników energii w ramach UE" - napisała Kancelaria Prezydenta w oświadczeniu wystosowanym po spotkaniu.
Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2006-10-20
Autor: wa
Tagi: dania unia ue polityka energetyczna