Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Daleko do pokoju w Kongu

Treść

Kongijski Episkopat sprzeciwił się jakimkolwiek próbom wprowadzenia zmian do konstytucji. Dodatkowo podkreślił, że priorytetem dla władz w Kinszasie powinna być troska o jedność narodową i niepodzielność kraju.

Stanowisko biskupów to głos w dyskusji dotyczącej przyszłości Demokratycznej Republiki Konga, która od miesięcy targana jest nowym konfliktem – podaje Radio Watykańskie.

Ostatnio w Addis Abebie zostało podpisane porozumienie pokojowe dotyczące państw regionu Wielkich Jezior. Sygnowali je szefowie rządów, przywódcy rebelii i sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Jednak w regionie Północnego Kiwu dochodzi do kolejnych starć. Coraz głośniej mówi się także o podziałach w rebelianckim ugrupowaniu M23, w którym część opowiada się za zakończeniem konfliktu, ale istnieje też silne skrzydło, które chce kontynuować walkę. 


Raport Caritas Goma, miasta będącego stolicą Północnego Kiwu, zawiera dramatyczne informacje o masowych gwałtach, porwaniach dzieci i wcielaniu ich do wojska, a także grabieżach i mordach na ludności cywilnej. Szacuje się, że w wyniku eskalacji przemocy 2 mln Kongijczyków musiało opuścić swe domy, z czego połowa z nich to mieszkańcy Północnego Kiwu. Obecnie największym problemem w 30 istniejących obozach dla uchodźców jest brak żywności. 

Nasz Dziennik Środa, 6 marca 2013

Autor: jc