Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dał świadectwo męstwa i ofiary

Treść

W dniu 14 sierpnia 2006 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wystosował list z okazji 65. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. List został przesłany na ręce o. Kazimierza Malinowskiego, Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i został odczytany podczas Mszy Św. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

Przekazujemy pełną treść listu:

Wielebny Ojciec
Kazimierz Malinowski OFMConv
Przewodniczący Konferencji
Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Wielebny Ojcze,
serdecznie dziękuję Ojcu za zaproszenie do udziału w Eucharystii sprawowanej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau przy Bloku Śmierci, w dniu 14 sierpnia 2006 roku, w 65. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Maksymilian Maria Kolbe w całym swoim życiu kierował się wartościami ewangelicznymi. Idąc dobrowolnie do głodowego bunkra za nieznanego sobie współwięźnia Franciszka Gajowniczka dał świadectwo bezprzykładnego męstwa i gotowości do największej ofiarydla drugiego człowieka. Jego śmierć w wigilię Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ma wymiar symbolu zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad nienawiścią.

Wierny Rycerz Niepokalanej, doktor filozofii i teologii, misjonarz, założyciel Niepokalanowa – jednego z największych klasztorów katolickich świata i zarazem ważnego ośrodka wydawniczego, skąd promieniował na całą Polskę duch apostolskiego posłannictwa – należy do najpiękniejszych postaci w dziejach Kościoła w Polsce. To o Nim, apostole kultu Maryjnego, niezłomnym franciszkaninie, którego świętość została uwieńczona heroiczną śmiercią, Jan Paweł II wypowiedział znamienne słowa: Jeżeli dzieje narodów tłumaczy się również wkładem świętych, których wydały, to dzieje Polski w XX stuleciu nie będzie można zrozumieć bez postaci Ojca Maksymiliana, męczennika z Oświęcimia”.

Maksymilian Maria Kolbe – współczesny święty i wielki Polak jest dla całej społeczności katolickiej przykładem całkowitego wyrzeczenia się w imię miłości bliźniego, wzorem bezgranicznego zawierzenia Maryi oraz Bożej Opatrzności.

Nie mogąc uczestniczyć osobiście w dzisiejszym liturgicznym zgromadzeniu, jednoczę się w modlitwie ze wszystkimi, którzy w miejscu, gdzie próbowano zabić wiarę w Boga i człowieka, oddadzą hołd bohaterskiemu kapłanowi.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Lech Kaczyński

"Kancelaria Prezydenta RP" 2006-08-14

Autor: wa