Czy wolno zestrzelić samolot pasażerski
Treść
Zaostrza się konflikt pomiędzy sędziami niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego a federalnym ministrem spraw wewnętrznych Wolfgangiem Schaeuble (CDU). Polityk CDU chce strzelać do porwanych samolotów pasażerskich, nawet z zakładnikami na pokładzie, sędziowie Trybunału stanowczo się temu sprzeciwiają.
Wolfgang Schaeuble od dłuższego czasu próbuje przeforsować takie zmiany prawne, które zezwoliłyby w razie konieczności - powołując się na pozaustawowy stan wyjątkowy - zestrzelić porwany przez terrorystów samolot pasażerski. Przeciwko takim zmianom jest Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie Trybunału w lutym 2006 roku już raz uznali, że ewentualne zestrzelenie samolotu z zakładnikami na pokładzie byłoby niezgodne z obowiązującą ustawą zasadniczą.
Szef niemieckiego MSW Wolfgang Schaeuble nie składa broni i zapowiada dalszą walkę o przeforsowanie tych projektów, nawet ze zmianą konstytucji włącznie. Prezydent Trybunału Konstytucyjnego Hans Juergen Papier ponownie skrytykował ten pomysł, zapewniając, że sędziowie, gdy będą to rozpatrywali (już teraz zapowiadane są skargi konstytucyjne), znowuż odrzucą takie zmiany, które umożliwiłyby zestrzelenie samolotu wraz z pasażerami na pokładzie.
Takie zapowiedzi wzburzyły szefa MSW, który stwierdził, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie mają demokratycznej legitymacji do takich wypowiedzi. Rząd niemiecki z szefem MSW na czele, strasząc zagrożeniem islamskim terrorem, już od wielu miesięcy domaga się znacznego zaostrzenia prawa, nawet gdyby to miało oznaczać ograniczenia wolności obywatelskiej. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Wolfganga Schaeublego (CDU), Niemcy są częścią obszaru bardzo poważnie zagrożonego terroryzmem. Minister spraw wewnętrznych straszy obywateli i żąda zaostrzenia prawa, a jego przeciwnicy polityczni zarzucają mu, że wyolbrzymia zagrożenie ze strony terrorystów dla celów politycznych.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2008-01-22
Autor: wa