Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy prezydent Ukrainy powie "przepraszam"?

Treść

Kwestia pojednania polsko-ukraińskiego oraz bezpieczeństwo energetyczne były tematem wczorajszych rozmów prezydentów: Polski - Lecha Kaczyńskiego, i Ukrainy - Wiktora Juszczenki.
- Obydwie strony uznały, że nie ma innego wyjścia jak marsz w tym kierunku, w którym pójdziemy, odwiedzając wspólnie Pawłokomę - powiedział prezydent Kaczyński. - To droga dla każdego z nas oddzielnie niełatwa, ale nie ma jakiejkolwiek alternatywy - dodał.
Lech Kaczyński zapewnił, że żadne głosy protestu nie powstrzymają go przed udziałem w dzisiejszych uroczystościach upamiętniających ofiary tragedii w podkarpackiej wsi. Pytany, czy powie słowo "przepraszam", odpowiedział, iż dzisiaj wszyscy usłyszą jego przemówienie.
- Obydwie strony kroczą we właściwym kierunku - powiedział ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, oceniając proces polsko-ukraińskiego pojednania. Juszczenko przypomniał, że we wzajemnej historii obu państw były karty, które należy "smutno wspominać", ale trzeba wyciągnąć z tego właściwe wnioski na przyszłość. Juszczenko podziękował prezydentowi Kaczyńskiemu i innym osobom, które przyczyniły się do powstania pomnika w Pawłokomie. - Bardzo wysoko cenimy ten krok strony polskiej - podkreślił ukraiński prezydent. - Pochylę swoje czoło nad tą tragedią, która miała miejsce - dodał. Zapewnił, że Ukraina będzie postępować w sposób "lustrzany" w procesie pojednania, ale nic nie wspomniał o przeprosinach za polskie ofiary ukraińskich rzezi. Juszczenko opowiedział się za kontynuowaniem formuły, jaką ustalono kilka lat temu, tak "aby więcej przeszłość nie odbierała możliwości porozumienia". - Co my wygramy bez dialogu? - pytał retorycznie ukraiński prezydent, stwierdzając, że historia obu narodów "była, jaka była", a "złą pamięcią nie zbudujemy przyszłości".
Tematem rozmów obu prezydentów była kwestia bezpieczeństwa energetycznego i związanych z tym planów, m.in. budowy rurociągu Odessa-Brody. Juszczenko uznał za celowe zawarcie umów w tym względzie na szczeblu międzynarodowym i większą aktywizację strony kazachskiej. Powiedział, że trwają rozmowy nad udziałem polskiego kapitału w budowie rafinerii w Brodach.
W trakcie rozmów w Warszawie poruszono również kwestię usprawnienia infrastruktury granicznej, w tym rozbudowy i budowy nowych przejść granicznych, ponieważ przepustowość obecnie istniejących jest niewystarczająca. Prezydent Kaczyński poinformował o powołaniu pełnomocników ds. wymiany młodzieży, nauczycieli i samorządowców.
Zenon Baranowski

żródło: "Nasz Dziennik" 2006-05-13

Autor: mj