Czy obowiązkowe szczepienia są niekonstytucyjne?

Treść
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie dziś o konstytucyjności obowiązku szczepień. Dzisiejszy wyrok ma być odpowiedzią na skargę kasacyjną złożoną w 2019 r. przez kobietę, która została ukarana grzywną za niepoddanie swoich dzieci szczepieniom.
Fundacja Życie i Rodzina zgłosiła się do sprawy kasacyjnej kobiety ukaranej grzywną za niezaszczepienie dzieci jako instytucja „przyjaciela sądu”. W opinii prawnej przekazanej Trybunałowi Konstytucyjnemu Fundacja zwraca uwagę, że przymus szczepień łamie zasadę wolności sumienia ze względu na fakt, że do produkcji szczepionek wykorzystuje się linie płodowe z tzw. aborcji.
– Bez zbrodni aborcji nie byłoby tych preparatów, dlatego chcemy, żeby była możliwość sprzeciwu i nieszczepienia dzieci – zaznaczył Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.
Wskazał, że obowiązek szczepień łamie też wyłączność rodziców do decydowania o swoich dzieciach.
– Tutaj staliśmy na stanowisku wolności sumienia i gwarantowaną przez konstytucję wolności do wychowywania własnych dzieci, bo wszelkie decyzje odnośnie dzieci podejmują rodzice. Jeśli będzie jakaś próba ograniczenia władzy rodzicielskiej, to jest to bardzo niebezpieczne. Widzimy, że na innym polu są podejmowane działania, żeby tę wolność zabezpieczyć na polu wychowania, ale jest też kwestia tego, żeby w aspekcie medycznym nie ograniczać praw rodziców do decydowania o tym, co się będzie z ich dziećmi działo – podkreślał działacz pro-life.
Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w 2020 roku. W skardze zaznaczono m.in., że ani ustawa, ani rozporządzenie ministra zdrowia mówiące o obowiązku szczepień ochronnych nie precyzują terminu, kiedy obowiązek staje się wymagalny.
W skardze zaznaczono też, że obowiązujące obecnie przepisy naruszają prawo do prywatności i samostanowienia.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj