Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy będziemy mieli nowe prawo autorskie?

Treść

Zmiana ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, opracowanie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki oraz egzekwowanie praw własności intelektualnej - to główne zmiany legislacyjne planowane w sferze kultury w pierwszej połowie tego roku.

Zmiana w prawie autorskim ma na celu wprowadzenie na terenie całej Wspólnoty Europejskiej jednolitych przepisów, zapewniających udział twórców i ich spadkobierców w dochodach związanych z zawodową odsprzedażą utworów plastycznych i fotograficznych. W Polsce prawo do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza utworu plastycznego oraz rękopisów utworów literackich i muzycznych obowiązuje od 1994 r. Jednak obecna stawka wynagrodzenia oraz uregulowanie części kwestii szczegółowych wymaga zmian. Mają one zapewnić pełną zgodność z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.
Ponadto w prawie autorskim miałaby pojawić się inna zmiana, uwzględniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej. Dyrektywa powinna być implementowana do 29 kwietnia br. w ramach ustaw szczególnych dotyczących własności intelektualnej, a więc ustawy o prawie autorskim, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy Prawo własności przemysłowej.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zamierza również w tym roku znowelizować ustawę o grobach i cmentarzach wojennych. Ma to na celu przywrócenie dotychczasowego systemu opieki sprawowanej przez wojewodów. Ustawa z 29 lipca 2005 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej, która obowiązuje od 1 stycznia 2006 roku, przekazała wójtom (burmistrzom i prezydentom miast) niektóre zadania i kompetencje wynikające z materialnego prawa administracyjnego. Przeniesienie zadań i kompetencji z wojewody na wójtów miało spowodować zwiększenie roli samorządu terytorialnego w wykonywaniu zadań publicznych oraz zwiększenie sprawności funkcjonowania państwa. Nie doprowadziła jednak do osiągnięcia zamierzonego celu, a ponadto zdestabilizowała zbudowany jeszcze przed wybuchem wojny - i dobrze funkcjonujący - system sprawowania przez państwo opieki nad grobami i cmentarzami wojskowymi.
Jak zapewnia minister kultury, będą też prowadzone prace nad projektem ustawy o miejscach pamięci narodowej, która miałaby w sposób całościowy regulować sferę działań pozostających w kompetencji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Projekt ten miałby uregulować problematykę ochrony miejsc upamiętniających różne postaci i wydarzenia z dziejów Narodu i państwa polskiego, znajdujących się na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami. Miałby także zdefiniować pojęcie miejsca pamięci narodowej, określić zasady ich ustanawiania, utrzymania i ewentualnej likwidacji. Wprowadziłby też szczegółowe zasady odbywania zgromadzeń i prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze miejsc pamięci narodowej i w ich bezpośrednim otoczeniu.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zamierza również w 2006 roku poddać pod publiczną dyskusję z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk kwestię ewentualnych kompleksowych nowelizacji ustaw o muzeach (obecna ma 10 lat) oraz o ochronie zabytków i opiece nad nimi.
Aneta Jezierska

"Nasz Dziennik" 2005-01-12

Autor: ab