Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czuwanie za Polskę

Treść

Kardynał Stefan Wyszyński uważał, że nie konfrontacja zbrojna, lecz walka ducha może przemienić serca. Od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 27. na 28. każdego miesiąca na Jasnej Górze trwa modlitwa w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecane są sprawy Kościoła i Ojczyzny tak drogie jego sercu. W tych samych intencjach w archikatedrze warszawskiej odprawiana jest Msza Święta. Jutro przypada 55. rocznica powrotu Prymasa z internowania, za co szczególnie będziemy dziękować Bogu.


Czuwania na Jasnej Górze organizuje Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego, włączają się w nie grupy pielgrzymkowe, a także pojedyncze osoby z Polski. Celebrowana jest Msza Święta, trwa modlitwa różańcowa, odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej.
- Kiedy w czasach komunizmu wydawało się, że wiara w Polsce zostanie zniszczona, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński nieustannie organizował modlitwę na Jasnej Górze, bo uważał, że nie konfrontacja zbrojna, ale walka ducha może przemienić ludzkie serca. Chciał całą Polskę przygarnąć do Matki Bożej. Maryję Jasnogórską zaprosił do każdej parafii - do tej pory trwa Jej nawiedzenie. Jego duchowy testament oddania się Matce Bożej powinien być dla nas drogowskazem - zauważa Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, jak wielką wartość ma nasza modlitwa i oddanie Maryi w oczach Boga. Dowodem tego jest życie Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego oraz błogosławionego Jana Pawła II, obaj Ci wielcy Polacy wszystko postawili na Maryję, całkowicie Jej zawierzyli. - Nasze całkowite zawierzenie Matce Bożej jest bardzo potrzebne w życiu osobistym, ale także narodowym - dodaje Rastawicka.
Od wielu lat w intencji beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego każdego 28. dnia miesiąca również w archikatedrze warszawskiej sprawowana jest Msza Święta. Comiesięczne spotkania kończą się Apelem Jasnogórskim. - Podczas tych spotkań modlimy się za Ojczyznę oraz w intencjach Kościoła. Bogu polecamy wszelkie sprawy, które były bliskie sercu Prymasa Tysiąclecia. Modlimy się za rządzących, teraz dołączona zostanie również intencja o obecność znaków religijnych w przestrzeni publicznej w związku z ostatnimi wystąpieniami przeciwko obecności w niej krzyża - zaznacza ks. kanonik Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedralnej parafii.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Czwartek, 27 października 2011, Nr 251 (4182)

Autor: au