Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Cztery pory roku w muzeum

Treść

Już po raz siódmy w Kazimierzu Dolnym, w dniach 4-10 czerwca br. odbywają się "Dni Wisły". Głównym organizatorem obchodów jest tutejsze Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

O działalności edukacyjnej placówki i tegorocznych "Dniach Wisły" mówi Wiktor Kowalczyk - kierownik Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym.

Działalność edukacyjna, imprezy plenerowe to kierunki działalności Muzeum Przyrodniczego związane ściśle z cyklem pór roku. Skąd ten pomysł?
- W kwietniu odbywa się "Dzień Ziemi", w czerwcu organizujemy "Dni Wisły", we wrześniu "Święto jesieni". Podczas ferii zimowych prowadzimy zajęcia w formie edukacyjnych gier o tematyce przyrodniczej, związanej z naszym regionem.
W większości oferta ta skierowana jest w stronę dzieci i młodzieży. Wrześniowy festyn, związany z prezentacją plonów, jest tu wyjątkiem, choć i tam umieszczamy punkty programu skierowane do dzieci.
Organizując czy to "Dzień Ziemi", czy "Dni Wisły", chcemy uwrażliwiać dzieci, młodzież na piękno i różnorodność świata przyrody, a także problemy związane z jej ochroną. Podczas "Dni Ziemi" staramy się też zwrócić uwagę opinii publicznej na degradację środowiska, tak w skali lokalnej, jak i całego globu. Podczas "Dni Wisły" zależy nam również na pokazaniu szeroko rozumianej problematyki rzecznej, szczególnie wiślanej. Chcemy upowszechniać wiedzę i skłaniać do refleksji nad wzajemnymi powiązaniami rzek i ludzi, uświadamiać potrzebę ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, jakie wokół rzek narosło. Impreza ta obejmuje zazwyczaj odczyty, zajęcia warsztatowe, rejsy statkiem, wycieczki rzeczną doliną. Pojawia się też wątek historyczny: mówimy np. o tym, jak ważną rolę odegrała Wisła w rozwoju Kazimierza.

Tematem tegorocznych "Dni Wisły" są w szczególności dopływy największej z polskich rzek...
- Dlatego w programie znalazły się m.in. odczyty charakteryzujące dopływy Wisły, wystawa fotografii "Raba od źródeł do ujścia. Portret rzeki", filmy przyrodnicze, a w ciągu tygodnia szereg zajęć, gier edukacyjnych i wycieczek adresowanych do uczniów okolicznych szkół. Obchody zakończy w sobotę, 10 czerwca, widowisko plenerowe "Sobótka", prezentowane na kazimierskiej przystani WOPR, o godz. 22.00.

A jak wygląda działalność edukacyjna muzeum na co dzień?
- Zorganizowanym grupom oferujemy zarówno oprowadzanie po wystawach, lekcje muzealne, jak i zabawy edukacyjne, zajęcia warsztatowe, wycieczki ścieżkami dydaktycznymi Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, prowadzimy też zajęcia w ramach tzw. zielonej szkoły.

Dziękuję za rozmowę.
Elżbieta Skrzypek

"Nasz Dziennik" 2006-06-05

Autor: ab