Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Człowiek w kulturze" - o pracy

Treść

Problematyce pracy w różnych jej aspektach poświęcony został najnowszy, 17. numer pisma "Człowiek w kulturze", kierowanego przez profesora Piotra Jaroszyńskiego.
Praca, z którą związane jest całe życie człowieka, zarówno ta skierowana do wewnątrz, służąca doskonaleniu samego siebie, jak i na zewnątrz - w celu przetwarzania zastanej rzeczywistości, jest istotnym dobrem człowieka. Tymczasem dzisiaj postrzegana jest ona najczęściej jedynie w aspekcie ekonomicznym.
Postęp techniczny, globalizacja i inne procesy zachodzące we współczesnym świecie sprawiają, że jesteśmy świadkami postępującej dehumanizacji pracy. W tym procesie działanie człowieka skierowane na wytwarzanie coraz większej ilości dóbr staje się jedynym celem organizowania pracy. Taki stosunek do niej niesie ze sobą zinstrumentalizowanie człowieka. Z podmiotu pracy zostaje on zdegradowany wyłącznie do jakiegoś jej czynnika. Narastające bezrobocie natomiast przynosi ze sobą pokusę ubóstwienia pracy. Dla wielu ludzi staje się ona jedynym i ostatecznym celem życia. Przez pryzmat pracy i przydatności do niej często ocenia się wartość samego człowieka. Praca jest dla człowieka dobrem - "bonum arduum - dobrem trudnym, albowiem jest pokonywaniem stanu bierności poprzez aktualizowanie wszechstronnych ludzkich potencjalności. Takie dobro uszlachetnia człowieka, gdyż jest właśnie aktualizowaniem ludzkich potencjalności" - pisze o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec.
Lektura najnowszego numeru "Człowieka w kulturze" jest dziś bardzo potrzebna. Jesteśmy bowiem społeczeństwem, którego dotyka dramat bezrobocia i wynikające z tego konsekwencje społeczne. Praca uszlachetnia człowieka, ale jeśli nie służy ona człowiekowi, to zamyka go na własny rozwój duchowy, na rodzinę, na życie społeczne. Społeczeństwo polskie, i nie tylko, dręczy, oprócz choroby braku pracy, nie mniej od niej ważny brak jej rozumienia. I ten właśnie brak starają się usunąć autorzy artykułów związani z Lubelską Szkołą Filozoficzną.
Obok tekstów poświęconych pracy, pismo przynosi również artykuły podejmujące takie m.in. zagadnienia, jak: specyfika filozofii na tle mądrości pozafilozoficznej (prof. Piotr Jaroszyński) czy miejsce osoby, rodziny i narodu we współczesnej Europie (ks. prof. Andrzej Maryniarczyk). Na ponad 300 stronach znalazły się też prezentacje sylwetek słynnych myślicieli, tłumaczenia tekstów oraz recenzje i sprawozdania.
Piotr Mazur

Człowiek w kulturze 17/2005. Pismo poświęcone filozofii i kulturze. Praca. Fundacja "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej" oraz Wydawnictwo KUL, Lublin 2005, tel. (081) 445-43-85.

żródło: "Nasz Dziennik" 2006-03-18

Autor: mj