Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Częstochowa: zakończyły się Jasnogórskie Dożynki

Treść

Do Częstochowy w niedzielę przybyli licznie mieszkańcy wsi w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynek. Wszystkich zgromadzonych połączyło pielgrzymkowe hasło: „Do naszej Matki i Królowej Polski.”

Na jasnogórskim szczycie zgromadziło się około 60 tysięcy rolników z całej Polski. Przywitał ich przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

– Tu czerpmy duchowe siły, by biało-czerwona Polska w nas żyła i nigdy nie umarła. Dziś, patrząc na wolną Polskę, dziękujemy za wiarę polskiej wsi, za miłość do Boga i do Tej, co jasnej broni Częstochowy, za miłość do ojczystej ziemi – powiedział o. Marian Waligóra.

Pielgrzymki rolników odbywają się rokrocznie od 1982 roku. Zapoczątkował je śp. ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk, którego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uczcił w tym roku w setną rocznicę jego urodzin.

– Jego celebracja 5 września 1982 roku, kiedy odwaga była bardzo droga, a nadzieję trudno było ożywić sprawując pierwsze Dożynki Jasnogórskie, wyraził w nich troskę o polską wieś i rolników – – przypomniał ks. bp Edward Białogłowski – delegat KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Słowa pozdrowienia do rolników skierował również obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda, który przypomniał ich ważną rolę w dążeniu do niepodległości. [czytaj więcej]

– To właśnie przede wszystkim polscy chłopi byli tymi, którzy o tę wolność przez to stulecie tak silnie dbali i bardzo często przelewali za nią krew, dlatego wasza obecność tutaj dziś jest tak ważna i tak znacząca – zaznaczył Andrzej Duda.

Centralnej sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W homilii wskazał, że ziemia dla polskich rolników jest czymś zdecydowanie głębszym i ważniejszym niż tylko warsztatem pracy. [czytaj więcej] 

– Tę głębię i tę ważkość zawdzięcza ziemia swemu związaniu z Bogiem, który jest jej Stwórcą i który nieustannie podtrzymuje ją w istnieniu. Tę prawdę chrześcijańskiej wiary głosi od wieków Kościół katolicki – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Chrześcijańska wiara pozwala nam odkryć ziemię jako ojcowiznę i jako dar – dodał metropolita krakowski.

Na Jasnogórskie Dożynki przybyło wiele środowisk rolniczych, między innymi przedstawiciele Izb Rolniczych i „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

– Zawsze przyjeżdżamy tutaj po to, żeby podziękować za to, że jesteśmy, podziękować za plony i prosić nawet, że jeżeli są trudności, takie jak w tym roku – klimatyczne: susza i inne rzeczy, prosić o to, żeby matka Boska pomogła nam z tych kłopotów wyjść – wskazał Wiktor Szmulewicz.

– W dniu dzisiejszym – również jako związkowcy i nie tylko – przychodzimy tutaj do Matki Bożej o zaniesienie swoich próśb, o to, żebyśmy mogli prowadzić swoje rodzinne gospodarstwa rolne, żeby one mogły się stawać bardziej konkurencyjne – powiedziała Teresa Hałas.

Tegoroczne dożynki na Jasnej Górze, oprócz podziękowania za plony, były także dziękczynieniem za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z wszystkich polskich diecezji. Wielu przybyło w regionalnych strojach, przywożąc ze sobą wieńce żniwne i kosze pełne płodów rolnych.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 2 września 2018

Autor: mj

Tagi: Jasna Góra