Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Cześć niezłomnym kapłanom

Treść

Zdjęcie: ks. Leszek Kruczek/archiwum Towarzystwa Parku im. dra H. Jordana/ -

W 65. rocznicę śmierci popiersie ks. Władysława Gurgacza dołączy do krakowskiej Galerii Wielkich Polaków XX wieku.

– Realizując Galerię Wielkich Polaków, postanowiłem upamiętnić w niej też Żołnierzy Niezłomnych, wyklętych przez komunistów. Wśród nich musiał znaleźć się ks. Władysław Gurgacz SJ, który był jednym z Wyklętych – powiedział nam Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Jak przypomniał, jezuita został rozstrzelany w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich 14 września 1949 roku. Uroczystości przypadną zatem dokładnie w 65. rocznicę jego śmierci.

– Ta postać miała zostać upamiętniona już w ubiegłym roku, ale zdecydowałem przenieść tę uroczystość tak, by w sposób szczególny uczcić 65. rocznicę śmierci ks. Gurgacza. Chcę jednak, by ten dzień poświęcony został w sposób szczególny pamięci wszystkich kapłanów prześladowanych i pomordowanych w czasach komunistycznych, których ks. Gurgacz jest symbolem – dodał.

Autorem rzeźby jest salezjanin ks. Robert Kruczek, który wcześniej pracował nad popiersiem ks. Zdzisława Peszkowskiego. Z kolei jego brat Leszek, również salezjanin, wykonał do Galerii rzeźbę ks. bp. Albina Małysiaka oraz Danuty Siedzikówny „Inki”.

Pomnik ks. Włdysława Gurgacza będzie już 22. popiersiem w Galerii Wielkich Polsaków XX Wieku. Jak zaznaczył prezes Cholewa, będzie to ostatnia taka uroczystość w tym roku. Trwają jednak przygotowania do świętowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Na pewno 1 marca 2015 roku zostanie odsłonięty pomnik mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz płk. Łukasza Cieplińskiego – dodał.

Niedzielne uroczystości w parku Jordana w Krakowie upamiętniające ks. Gurgacza zaplanowano na godz. 11.30. W samo południe rozpocznie się Msza św. z ceremoniałem wojskowym, której będzie przewodniczył  ks. prałat płk. dr Stanisław Gulak. Homilię wygłosi ks. Henryk Michalak SJ, który od kilkunastu lat jest zaangażowany w uroczystości poświęcone pamięci ks. Gurgacza, jakie co roku we wrześniu odbywają się na Hali Łabowskiej. Ok. godz. 13.20 rozpocznie się część patriotyczna uroczystości, podczas której nastąpi poświęcenie i odsłonięcie popiersia niezłomnego kapłana.

Ksiądz Władysław Gurgacz SJ ps. „Sem” i „Ojciec” był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Sąd stalinowski skazał go na śmierć poprzez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 14 września 1949 roku w Krakowie. Razem z nim rozstrzelani zostali Stanisław Szajna „Orzeł” i Stefan Balicki „Bylina”. Według relacji świadków niezłomny kapłan przed wydaniem wyroku miał powiedzieć: „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć? Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”.

Marcin Austyn
Nasz Dziennik, 13 września 2014

Autor: mj