Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czemu służy przedwstępna umowa zakupu mieszkania?

Treść

Podpisywanie aktu notarialnego nie musi nastąpić od razu. W wielu przypadkach strony transakcji decydują się na uprzednie podpisanie umowy przedwstępnej zakupu. Dlaczego stosuje się takie rozwiązanie? Co powinno znaleźć się w umowie oraz w jakich sytuacjach warto ją podpisać?

#1 Zabezpieczenie obu stron przed podpisaniem umowy sprzedaży

Współczesny rynek mieszkaniowy wymaga podejmowania szybkich i przemyślanych decyzji. W Polsce brakuje mieszkań mimo prężnie działającej działalności deweloperskiej, a popyt na nie jest duży. Może zdarzyć się, że znajdziesz idealną nieruchomość, ale nie będziesz w stanie podpisać umowy sprzedaży ze względu na brak wystarczających środków. W takim wypadku często wybieranym rozwiązaniem jest umowa przedwstępna. Pozwala ona na zabezpieczenie interesu obu stron.

Kupujący ma w ten sposób gwarancję, że nikt nie kupi nieruchomości, którą jest zainteresowany. Jednocześnie ma pewność, że będzie mógł kupić ją za ustaloną cenę. Jest to bardzo istotne, ponieważ w obecnych realiach rynkowych ceny wzrastają bardzo szybko — nawet kilka miesięcy oczekiwania mogłoby wiązać się ze znacznym wzrostem całościowej kwoty. Dlatego właśnie przedwstępna umowa zakupu mieszkania czy domu może być korzystnym rozwiązaniem z perspektywy klienta. Jeśli cena jest z Twojej perspektywy korzystna, podpisanie takiej umowy może okazać się dobrym posunięciem. W przypadku, gdy chcesz oszacować wartość nieruchomości, możesz skorzystać z darmowego narzędzia. Taka uprzednia wycena nieruchomości online może okazać się zabezpieczeniem przed nieprzemyślaną inwestycją.

Ponadto, przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania zabezpiecza kupującego również w przypadku odstąpienia sprzedającego od umowy. Może to zrobić, jednak w przypadku wpłacenia zadatku, będzie musiał oddać Ci podwójną kwotę.

Z perspektywy sprzedającego takie rozwiązanie również gwarantuje korzyści. Przede wszystkim – zabezpiecza go w przypadku, gdyby to klient się rozmyślił lub ostatecznie nie dysponował wystarczającymi środkami. W takim wypadku może zatrzymać zadatek lub jego część, z zależności od zapisów widniejących w umowie.

#2 Zaciągnięcie kredytu hipotecznego

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego podpisanie przedwstępnej umowy kupna jest konieczne. Dla banku jest to zabezpieczenie, umożliwiające skuteczne dochodzenie roszczeń w przypadku niewywiązania się strony z umowy.

Często umowa przedwstępna stanowi jeden z wymaganych dokumentów, które należy złożyć, ubiegając się o kredyt hipoteczny. Dlatego warto o nią zadbać, upewniając się, że jest skonstruowana w odpowiedni sposób i jasno określa warunki kupna-sprzedaży. Można uwzględnić w niej zapis potwierdzający, że finalizacja transakcji zależy od decyzji banku w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego.

Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej?

Dobrze skonstruowana umowa powinna chronić interesy obu stron. Do podstawowych elementów, które powinny się w niej znajdować, należą:

  • strony umowy;
  • cena nieruchomości;
  • przedmiot umowy sprzedaży.

To absolutne minimum określone przez Kodeks Cywilny. W umowie może (i powinno) znajdować się więcej zapisów, które bardziej szczegółowo określają roszczenia i obowiązki obu stron. Mowa między innymi o:

  • danych dotyczących nieruchomości;
  • danych osobowych obu stron.

Umowa przedwstępna powinna odnosić się do zapisów umowy przyrzeczonej, dla której stanowi zabezpieczenie. Należy określić więc w niej przewidywaną datę zawarcia umowy przyrzeczonej i datę graniczną, do której musi zostać zawarta.

Im więcej szczegółów, tym lepiej chronione są obie strony w przypadku konieczności dochodzenia roszczeń. Warto określić w niej również warunki odstąpienia od umowy. Obie strony mają do tego prawo, jednak pod pewnymi warunkami. Zazwyczaj wiąże się to z utratą wpłaconego zadatku lub jego zwrotem w podwójnej wysokości.

Jeśli po lekturze tego artykułu wciąż masz wątpliwości dotyczące umowy przedwstępnej, sprawdź kompleksowe poradniki dotyczące kupna i sprzedaży nieruchomości dostępne na stronie https://homly.to/

Autor: Silesian