Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czekają na ekspertyzy

Treść

Posłowie z nadzwyczajnej komisji zajmującej się rozpatrywaniem projektu zmiany Konstytucji już jutro mają otrzymać odpowiedzi na wiele wątpliwości, które może budzić wprowadzenie zapisu o ochronie życia od poczęcia. Na pytania w stylu: czy zapis wpłynie automatycznie na zmianę "kompromisowej" ustawy dopuszczającej aborcję w niektórych sytuacjach albo czy po zmianie Konstytucji możliwe będzie wprowadzenie do tejże wyjątków poszerzających dopuszczalność przerywania ciąży, mają odpowiedzieć eksperci.
Komisja zamówiła kilkanaście opinii specjalistów. Jedna, autorstwa dr. Włodzimierza Wróbla - powołanego na stałego eksperta komisji, jest korzystna dla obrońców życia i parlamentarzystów, którzy walczą o wprowadzenie zapisu. Tymczasem do głosowania nad zmianą Konstytucji pozostało już niewiele czasu. Czy uda się przekonać niezdecydowanych bądź przeciwnych wprowadzeniu zmian? Pokaże to styczniowe głosowanie.
- Nowela Konstytucji ma ustrzec przed próbami liberalizacji "kompromisowej" ustawy z 1993 roku i rozszerzeniem możliwości przerywania ciąży ze względów ważnych społecznie - powiedział nam poseł PiS Dariusz Kłeczek. - Na razie komisja jest w posiadaniu jednej korzystnej dla nas ekspertyzy - podkreślił, mając na myśli opinię konstytucjonalisty dr. Włodzimierza Wróbla.
Zdaniem Dariusza Kłeczka, wynika z niej, że zapis nie wpłynie w sposób bezpośredni na zmianę ustawy. - To wytrącenie argumentu tym, którzy nie chcą poprzeć zmiany w Konstytucji, bo mogłaby ona "zburzyć dotychczasowy porządek" - podkreślają posłowie. Na jutrzejszym posiedzeniu parlamentarzyści otrzymają kolejne opinie. Mają one dać zwolennikom nowe argumenty prawne w konfrontacji z zagorzałymi przeciwnikami nowelizacji Konstytucji, którzy twierdzą, że obecna ustawa należycie chroni życie ludzkie.
W chwili obecnej tak nie jest, a przykładem według posła Dariusza Kłeczka są propozycje SLD w ubiegłej kadencji parlamentu, by w taki sposób znowelizować ustawę, żeby aborcja "z ważnych powodów" była możliwa do ostatnich tygodni ciąży. - To obłuda ze strony osób, które tak uważają - podkreślił.
Posłowie mają kilka tygodni, by dopracować projekt zapisu, jeśli głosowanie miałoby się odbyć w zaplanowanym wcześniej terminie, tj. na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejmu. To niewiele czasu. Niewiele także, by przekonać niezdecydowanych.
Projekt dotyczy zmian w artykule 38. Konstytucji. Obecnie brzmi on: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Wnioskodawcy chcą, aby dopisać do niego słowa: "od momentu poczęcia". Posłowie PiS wnioskowali, by znalazł się tam także zapis: "do naturalnej śmierci". Pierwsza debata nad projektem odbyła się w Sejmie w październiku. Zgodnie z przepisami Konstytucji głosowanie może odbyć się najwcześniej podczas pierwszego styczniowego posiedzenia Sejmu. Do tego czasu gotowy ma być ostateczny projekt nowelizacji.
Anna Skopinska
"Nasz Dziennik" 2006-12-13

Autor: wa