Czas szkolnych zakupów
Treść
Zbliża się nowy rok szkolny, a to oznacza wydatki dla rodziców i opiekunów dzieci. Najważniejszym jest kupno podręczników. W księgarniach, sklepach papierniczych i na stoiskach szkolnych ustawiają się coraz dłuższe kolejki.
W opinii sprzedawców, ceny książek są zróżnicowane w zależności od wydawnictwa, dlatego trudno jednoznacznie podać ceny kompletów do danej klasy. Średnio jest to jednak wydatek rzędu kilkuset złotych w zależności od poziomu kształcenia.
Tradycyjnie najdroższe są podręczniki do nauki języków obcych, na wybór których nie sposób jednak narzekać. Najczęściej nowe podręczniki kupują rodzice dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych. Stosunkowo wysokie ceny sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się książki używane. Wśród kupujących przeważa opinia, że podręczniki są drogie, dlatego chcąc zaoszczędzić parę groszy, lepiej je kupić w antykwariacie.
Im starsze dziecko, tym ceny książek są wyższe. Potwierdzają to także sami księgarze, którzy prowadzą również stoiska antykwaryczne. Brakujące książki można też kupić na kiermaszach. Kupujący mogą w ten sposób zaoszczędzić, a sprzedający zarobić. Tak jest np. w Rzeszowie. Na placu udostępnionym przez Miejską Administrację Targowisk i Parkingów do końca wakacji sprzedający - dzieci i młodzież - mogą bez opłat sprzedawać używane książki. Kupując używany podręcznik, w zależności od stopnia jego zużycia, można zaoszczędzić nawet do połowy ceny nowej książki. To ważne zwłaszcza w przypadku bardziej licznych rodzin, gdzie trzeba zabezpieczyć książki dla dwojga lub więcej dzieci.
Do kompletu ucznia dochodzą jeszcze: tornister, zeszyty i przybory szkolne, o bardzo zróżnicowanych cenach, a to dodatkowo podwyższa koszt wyprawki. Ponadto niezbędny jest zakup obuwia sportowego i mundurka, który ma obowiązywać już w zbliżającym się roku szkolnym. Warto przypomnieć, że w ramach rządowego programu rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 351 złotych netto, mogą starać się o dofinansowanie zakupu podręczników i mundurków szkolnych. Dokumenty można składać w dyrekcjach szkół do 6 września. Wsparcie dotyczy jednak tylko dzieci z trzech pierwszych klas szkół podstawowych.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-08-23
Autor: wa