Czas oczekiwania narodzin Jezusa Chrystusa
Treść
Rozpoczął się Adwent – czas oczekiwania narodzin Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie każdego dnia o świcie w kościołach odprawiane są Msze święte, tzw. roraty.
– Adwent jest czasem radosnego oczekiwania, więc radośnie oczekujemy, a z drugiej strony chcemy coś zanieść Panu Jezusowi, jakiś prezent i to jest nasze postanowienie – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.
Nie chodzi o to, by postanowienie było wielkie. Ważne, aby służyło nam samym i drugiemu człowiekowi – dodaje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.
– Niech to będzie nawet jakiś drobiazg wobec rodziny, bliskich, znajomych, kolegów, koleżanek, to jest ten czas radości. Czujemy, że atmosfera świąteczna jest atmosferą rodzinną, więc to jest czas, żeby zrobić coś dla rodziny, bliskich, to jest właśnie ten czas adwentu, oczekiwania – zaznacza rzecznik KEP.
Aby zrobić coś dla bliźniego, można wesprzeć kampanię Caritasu Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Do udziału w akcji zachęca prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą.
W Adwencie światło ma symboliczne znaczenie. Każdego dnia o świcie w kościołach odprawiane są Msze święte, tzw. roraty. Tradycyjnie w eucharystii uczestniczy się z lampionami, które oświetlają kościół. Symbolizują oczekiwanie na narodziny Jezusa Chrystusa.
Kiedyś Adwent kojarzył się jednak nie tylko z oczekiwaniem, ale również z pokutą.
– Najlepszym przygotowaniem w Adwencie jest wypełnienie dwóch przykazań – miłości Pana Boga i bliźniego. I nie trzeba większych pokut. Bo jeśli zrobimy te przykazania, to wtedy przezwyciężmy może swoje przyzwyczajenia, skłonności – podkreśla ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.
Dlatego najważniejszą rzeczą w tym czasie jest Eucharystia.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 4 grudnia 2017
Autor: mj