Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czas filatelistów

Treść

Od kilku dni w Katowicach trwa XIX Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna "Katowice 2003". Ekspozycja zorganizowana przez Zarząd Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego Polskiego Związku Filatelistów ma upamiętniać 445. rocznicę Poczty Polskiej i 110-lecie Polskiego Ruchu Filatelistycznego. Jednocześnie nawiązuje ona do I Wszechsłowiańskiej Wystawy Filatelistycznej, Numizmatyki, Pamiątek z Plebiscytu i Powstań Śląskich, która odbyła się w Katowicach w 1934 roku.
Wystawa otwarta 22 sierpnia w gmachach Górnośląskiego Centrum Kultury i Urzędu Wojewódzkiego należy do największych tego typu w powojennej Polsce. Znalazło się na niej kilkaset tysięcy znaczków z całego świata, także tych bardzo rzadkich, a znajdujących się w polskich zbiorach.
Obok zwiedzania wystaw miłośnicy filatelistyki mogą brać udział w spotkaniach klubowych. W poniedziałek odbyło się seminarium poświęcone dziedzictwu poczty na Śląsku, we wtorek zostało zorganizowane ogólnopolskie spotkanie wymienne, dziś odbędzie się seminarium na temat historii poczty ziemi sosnowieckiej i rybnickiej. To tylko niektóre z wielu imprez towarzyszących wystawie. W ciągu kolejnych dni do zakończenia ekspozycji, które będzie miało miejsce 6 września, swój dorobek będą prezentować członkowie kolejnych oddziałów PZF. Nie zabraknie dyskusji na temat dziejów poczty i Poczty Polskiej w III tysiącleciu. Rozstrzygnięty zostanie też m.in. konkurs na projekt znaczka i karty pocztowej dla uczniów różnych typów szkół.
Rangę ogólnopolskich wystaw filatelistycznych podnosi fakt, że odbywają się one co cztery lata. Poprzednia została zorganizowana w 1999 r. w Wałbrzychu i Książu. Z okazji obecnej wystawy Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek okolicznościowy o nominale 3,40 zł. Przedstawia on archikatedrę pw. Chrystusa Króla w Katowicach wraz z pomnikiem Powstańców Śląskich. Na bloczku dopełniającym znaczek znalazły się z kolei Biblioteka Śląska i huta Hohenlohe na Wełnowcu. Mennica Państwowa upamiętniła spotkanie filatelistów specjalnym medalem, a Komitet Organizacyjny Wystawy wyemitował serię kartek pocztowych przedstawiających architekturę Katowic, urzędy pocztowe województwa śląskiego, a także obrazy i rzeźby przedstawiające postacie kobiet, ze zbiorów muzeów katowickich.
PM
Nasz Dziennik 28-08-2003

Autor: DW