Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czas duchowego rozeznania

Treść

Zdjęcie: Tony-Gentile/ Reuters

Pan prosi nas, byśmy zatroszczyli się o rodzinę, która od samych początków jest integralną częścią Jego planu miłości do rodzaju ludzkiego – mówił wczoraj Ojciec Święty podczas Mszy św. inaugurującej obrady synodu.

Nawiązując do „obrazu Winnicy Pańskiej”, Franciszek wskazał, że odzwierciedla on „marzenie” Boga wobec swego ludu. Podkreślił, iż „On ją zasadził i uprawia z miłością cierpliwą i wierną, aby stał się ludem świętym, ludem przynoszącym wiele dobrych owoców sprawiedliwości”. Zwrócił też uwagę, jak często „marzenie” to ulega zniweczeniu za sprawą samych jej gospodarzy, którzy – kierowani pychą i chciwością – usiłują realizować je według własnych planów, nie licząc się z zamysłem Boga. Papież podkreślił, że opiekę nad swoim „marzeniem” Pan Bóg powierzył w pierwszym rzędzie pasterzom, których zadaniem jest troska o nie, doskonalenie go i „strzeżenie przed dzikimi zwierzętami”. – Marzenie Boga zawsze ściera się z hipokryzją niektórych Jego sług. Możemy zniweczyć marzenie Boga, jeśli nie pozwalamy się prowadzić Duchowi Świętemu. Duch daje nam mądrość, która wykracza poza naukę, abyśmy wielkodusznie pracowali z prawdziwą wolnością i pokorną kreatywnością – podkreślił Biskup Rzymu.

Wsłuchać się, by głosić

– By odkryć to, o co Pan prosi dziś swój Kościół, musimy nastawić ucha na puls naszych czasów i poczuć „zapach” współczesnego człowieka, aż sami przesiąkniemy jego radościami i nadziejami, jego smutkami i niepokojami. Tylko wówczas będziemy mogli wiarygodnie głosić dobrą nowinę o rodzinie – mówił Ojciec Święty w sobotni wieczór na placu św. Piotra podczas czuwania modlitewnego poprzedzającego rozpoczęcie synodu biskupów o rodzinie. Zorganizowane przez Konferencję Episkopatu Włoch spotkanie było odpowiedzią na apel Franciszka, by wierni na całym świecie towarzyszyli temu wydarzeniu swoją codzienną modlitwą. Obok ojców synodalnych, audytorów i ekspertów uczestniczyło w nim ok. 50 tys. wiernych.

Przemawiając do uczestników modlitewnego czuwania, Ojciec Święty zauważył, że odbywało się ono w godzinie, gdy zwyczajowo rodziny zasiadają do wspólnego stołu, radując się wzajemną bliskością. W tym kontekście zwrócił uwagę na „ludzi, którzy w tym czasie doświadczają samotności i zgorzknienia z powodu rozbitych planów i marzeń”. Papież przypomniał, że nawet w kulturze indywidualizmu, która wynaturza relacje międzyludzkie i czyni je coraz bardziej ulotnymi, każdy człowiek pragnie prawdziwych stabilnych więzi i rodziny. – Im korzenie rodziny są głębsze, tym bardziej jesteśmy w stanie daleko dojść, nie gubiąc się i nie czując obcymi na żadnej ziemi – podkreślił Następca św. Piotra. Wskazując na znaczenie rozpoczynającego się synodu jako czasu wspólnego duchowego i duszpasterskiego rozeznania, Franciszek poprosił wiernych o modlitwę w jego intencji.

Warto w tym miejscu dodać, że instytucja synodu biskupów ustanowiona została przez Papieża Pawła VI (1963-1978) na mocy listu motu proprio „Apostolica sollicitudo” z 15 września 1965 roku jako instytucja doradcza Następcy św. Piotra. Pierwszym sekretarzem generalnym synodu biskupów był Polak – ks. bp Władysław Rubin, wyniesiony do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II na konsystorzu 30 kwietnia 1979 roku.

Synod biskupów obraduje w ramach sesji zwyczajnych, nadzwyczajnych i specjalnych. Pierwsze poświęcone są sprawom ogólnym Kościoła katolickiego, drugie naglącym sprawom teraźniejszym, natomiast trzecie poświęcone są poszczególnym częściom Kościoła. I Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne odbyło się w dniach od 29 września do 29 października 1967 roku. Dotychczas odbyło się 13 zwyczajnych zgromadzeń ogólnych i 9 specjalnych zgromadzeń. Rozpoczęta wczoraj sesja jest III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów. Pierwsze zwołane zostało przez Pawła VI w 1969 roku, a drugie przez Jana Pawła II w 1985 roku.

Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik, 6 października 2014

Autor: mj