Czas dla WSI minął
Treść
O północy minął termin składania oświadczeń weryfikacyjnych przez tych żołnierzy likwidowanych WSI, którzy chcą rozpocząć pracę w nowych służbach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Wszystkie oświadczenia będą sprawdzane przez 24-osobową komisję, której skład, ze względu na bezpieczeństwo zasiadających w niej osób, utajniono.
- Minister zadecydował, że zanim nie dobiegnie końca ostateczny termin składania oświadczeń przez żołnierzy WSI, nie podajemy liczby złożonych wniosków. Dzisiaj powiemy, że 80 proc. żołnierzy ubiega się o służbę w nowym wywiadzie, a o północy może okazać się, że 90 czy nawet 95 proc. funkcjonariuszy WSI złożyło takie oświadczenia - powiedział nam wczoraj Piotr Bączek, rzecznik prasowy wiceministra obrony Antoniego Macierewicza, szefa komisji weryfikacyjnej.
Ustawa o likwidacji WSI przewiduje, że żołnierze WSI, którzy chcą pracować w nowych służbach, muszą poinformować komisję, czy ujawniali tajemnice służby, czy wiedzieli o jakimś przestępstwie WSI, czy utrudniali postępowania karne, czy stosowali przemoc, czy nie zawiadomili o jakimś przestępstwie, czy wpływali bezprawnie na władze lub prowadzili tajną współpracę z przedsiębiorcą lub dziennikarzem. W oświadczeniu muszą znaleźć się również informacje o tym, czy byli świadkami produkowania fałszywek mających na celu skompromitowanie niewygodnych dla WSI osób lub sami je wytwarzali.
Komisja weryfikacyjna będzie miała dostęp do wszelkich tajemnic WSI, otrzyma również prawo przesłuchiwania świadków - nie tylko związanych ze służbami. Członkom komisji udostępnione zostaną również materiały archiwalne IPN. Jeżeli komisja ustali, że któryś z funkcjonariuszy kłamał w oświadczeniu, wówczas zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.
WSI przestaną istnieć 30 września tego roku. 1 października zaczną zaś działać Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego. Znajdzie w nich zatrudnienie ok. 1200-1300 osób.
WW
"Nasz Dziennik" 2006-08-08
Autor: wa