"Cywilizacja" o kobietach
Treść
Ukazał się najnowszy, dwudziesty pierwszy, numer kwartalnika "Cywilizacja". Jego tytuł brzmi "Oblicza kobiecości", ponieważ poświęcony jest w całości kobiecie, jej specyfice i zadaniom, jakie spełnia w życiu rodzinnym i społecznym.
Wśród tekstów, które zostały zamieszczone w piśmie na uwagę zasługuje wywiad pt. "Rozumieć kobiecość" z ojcem profesorem Mieczysławem Albertem Krąpcem na temat rozumienia kobiecości. Ojciec profesor podkreśla w nim, że "... być kobietą to jest być osobą jako współtwórcą człowieczeństwa i ludzkiej kultury. Bez kobiety nie urodzi się człowiek, bez kobiety nie wyzwoli się z niego ducha, bez kobiety nie dojdzie on do pełni rozwoju społecznego. (...) Zadaniem kobiety jest wyzwalać to człowieczeństwo w innych osobach; dbać o konkretne dobro społeczne, dobro rodziny, dobro dziecka, dobro męża, dobro ucznia". Autorzy tekstów podkreślają w nich, że prawda o kobiecie okazuje się niezbędna do pełnego zrozumienia współczesnej problematyki życia społeczeństwa i jego podstawowej komórki, jaką jest rodzina. Zadają kłam obiegowemu twierdzeniu, że "naprawdę jaka jest kobieta nie wie nikt", dowodząc, że kobiecość to nie niewytłumaczalna zagadka, a - podobnie jak męskość - dar od Boga dla osoby ludzkiej. To dzięki niemu społeczność może istnieć, rozwijać się i tworzyć kulturę materialną i duchową. "Bycie kobietą kojarzy się często z niższym statusem społecznym, z zależnością od mężczyzn, z bólem i trudem rodzenia dzieci. Tak widziana kobiecość traktowana jest raczej jak ciężar, niż jak powód do dumy. Tymczasem wychowanie dzieci czy troska o ludzkie oblicze ziemi wymaga większego geniuszu, niż skonstruowanie komputera czy zbudowanie wieżowca. Dojrzała kobieta to natchnienie dla mężczyzn i błogosławieństwo dla ludzkości" - pisze w tekście pt.: "Geniusz kobiety" ks. Marek Dziewiecki.
Artykuły zawarte w bieżącym numerze "Cywilizacji" odnoszą się do rozlicznych aspektów "bycia kobietą". Znajdują się tutaj bowiem zarówno rozważania natury filozoficznej i socjologicznej, jak również charakterystyka kobiet w różnych epokach historycznych i warunkach cywilizacyjnych, uwagi o wychowaniu dziewcząt do godnego spełniania życiowego posłannictwa kobiety jako żony i matki czy argumenty przydatne w polemice z feministkami, które głoszą pogląd, że "płeć stanowi wytwór kultury, a nie natury". Warto przeczytać także teksty mówiące o ochronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, jak również o wychowaniu nastolatek do życia w rodzinie, opartym o zasady etyki katolickiej.
Piotr Czartoryski-Sziler
"Cywilizacja. O nauce, moralności, sztuce i religii", nr 21/2007 "Oblicza kobiecości", Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, 20-078 Lublin, ul. 3 Maja 22/9, tel. (81) 743 75 15, e-mail: ien@ien.pl
Kwartalnik można nabyć w Księgarni "Naszego Dziennika":
w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego)
tel. (22) 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl
w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków;
tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych);
e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl
"Nasz Dziennik" 2007-07-20
Autor: wa