Cyklinowanie podłogi - jak to zrobić samodzielnie krok po kroku?

Treść
Dlaczego cyklinowanie podłogi jest tak ważne? Celem cyklinowania podłogi jest pozbycie się starej warstwy oleju lub lakieru, a także niewielkich zarysowań, nierówności czy zabrudzeń. Prawidłowo wykonane cyklinowanie przywraca drewnu piękny i naturalny wygląd, dzięki czemu prezentuje się ono naprawdę znakomicie. Podłoga odzyskuje swój naturalny kolor i strukturę, stając się niezwykle atrakcyjnym elementem wykończenia wnętrz. Cyklinowanie zalecane jest w przypadku podłóg zmatowionych i zniszczonych, wymagających odświeżenia, a także podczas remontu.
Czego potrzebujesz do cyklinowania?
Do sprawnego i skutecznego cyklinowania przydatnych będzie kilka narzędzi. Jednym z nich z pewnością jest szlifierka krawędziowa, niezbędne będą również papiery ścierne o różnej gradacji - zarówno gruboziarniste do usunięcia starego lakieru i głębszych rys, jak i drobniejsze do szlifowania powierzchni. Odkurzacz pomoże Ci pozbyć się zanieczyszczeń, lakier, olej lub wosk przyda się przy wykończeniu, a za pomocą wałka bądź pędzla zaaplikujesz w środek zabezpieczający. Niezwykle istotna jest również cykliniarka, którą szczególnie docenisz przy pracy na dużych powierzchniach. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, rozwiązaniem tego problemu będzie wypożyczalnia narzędzi. Nie wiesz, gdzie możesz wypożyczyć cykliniarkę? Wystarczy, że w sieci wpiszesz hasło „cykliniarka wynajem Boels” i bez trudu znajdziesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb.
Samodzielne cyklinowanie podłogi krok po kroku
Cyklinowanie podłogi należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. W tym celu wynieś z wnętrza wszystkie meble oraz oczyść podłogę, usuń listwy przypodłogowe i dokładnie poodkurzaj, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń i kurzu. Następnie rozpocznij pracę z powierzchnią od użycia papieru ściernego większej gradacji. Wraz z używaniem kolejnych warstw lakieru i nierówności, stopniowo przechodź do papieru o mniejszej gradacji, dzięki czemu powierzchnia będzie coraz gładsza i bardziej estetyczna. Jeśli będziesz korzystać z cykliniarki, pracę zawsze rozpoczynaj od centralnej części podłogi i poruszaj się wzdłuż słojów drewna. Niezwykle ważne jest płynne prowadzenie urządzenia, aby w ten sposób nie dopuścić do powstawania nierówności lub wyżłobień - wpływ na to ma również nierówny nacisk. Po tym etapie możesz przejść do szlifowania krawędzi przy ścianach za pomocą szlifierki krawędziowej. Bardzo ważne jest, aby korzystać z tej samej gradacji papieru, co przy cykliniarce. Generalnie szlifowanie krawędzi sprawia więcej trudności, warto więc poświęcić mu więcej uwagi. Po wszystkim dokładnie oczyść powierzchnię, pozbywając się wszelkich pozostałości pyłów i zabrudzeń.
Nadszedł czas na stosowne zabezpieczenie podłogi. Do Twojego wyboru jest wiele metod, takich jak lakierowanie, olejowanie czy woskowanie – ostateczna decyzja zależy od takich czynników, jak intensywność użytkowania podłogi, estetyka i wyglądu powierzchni, łatwość konserwacji czy odporność na wilgoć. Nie ulega wątpliwości, że cyklinowanie podłogi to pracochłonna procedura, jednak przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak profesjonalna cykliniarka, efekt końcowy może być naprawdę fenomenalny.
Autor: Silesian