Cukrowe zmiany bardziej strawne?
Treść
Część najnowszych propozycji Komisji Europejskiej w sprawie reformy rynku cukru w UE wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polski, ale nie jest przesądzone, jakie ostatecznie będzie polskie stanowisko - takie oświadczenie złożył wczoraj w Brukseli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Uczestniczy on w spotkaniu ministrów rolnictwa UE. Do czwartku powinni podjąć ostateczną decyzję w sprawie kontrowersyjnej reformy.
Wdrożenie reformy w dotychczasowym kształcie groziło znacznym ograniczeniem produkcji cukru w Polsce i uderzeniem w plantatorów buraków cukrowych już i tak balansujących na granicy opłacalności. Jurgiel zaznaczył, że nowe propozycje nie są całkowicie satysfakcjonujące, dlatego polska delegacja nie zaakceptowała jeszcze planu reformy.
Minister Jurgiel wyraził też nadzieję na wsparcie Komisji Europejskiej i przedstawicieli państw członkowskich UE w rozwiązaniu sprawy rosyjskiego zakazu importu polskiego mięsa i produktów roślinnych. Zaznaczył też, że podjął już działania konieczne do rozwiązania tego problemu - m.in. zaostrzono kontrolę jakości polskiego mięsa. Minister dodał przy tym, "że strona rosyjska nie wskazała nam niedociągnięć i nie dała czasu na szczegółowe ustosunkowanie się do nich".
Minister Jurgiel odniósł się też do rozpowszechnianych w Norwegii przez media oskarżeń polskich eksporterów o to, że sprzedane przez nich mięso spowodowało zatrucia salmonellą. - Nie otrzymaliśmy formalnej informacji od odpowiednich kompetentnych organów, jest to wypowiedź jakiegoś dyrektora laboratorium - powiedział minister. - Żądamy wyjaśnień od rządu norweskiego - dodał.
BM, PAP
"Nasz Dziennik" 2005-11-23
Autor: ab