Coraz większy wszechświat
Treść
Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki przyznano za odkrycie, iż wszechświat rozszerza się coraz szybciej, mimo że przewidywano, iż tempo ekspansji maleje. Otrzymali ją Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess, którzy przełomowego odkrycia dokonali dzięki obserwacji światła odległych supernowych - wybuchających gwiazd.
"Dwie grupy badaczy ścigały się w badaniu wszechświata poprzez odszukiwanie najodleglejszych supernowych. Naukowcy mieli nadzieję, że określając, w jakiej odległości są od nas te gwiazdy oraz jak szybko się oddalają, będzie można ustalić, jaki los czeka wszechświat. Spodziewali się odnaleźć sygnały świadczące o tym, że ekspansja zwalnia. Okazało się, że jest odwrotnie - wszechświat rozszerza się coraz szybciej" - wyjaśnił Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej tegorocznej decyzji.
52-letni Amerykanin Saul Perlmutter pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim, 44-letni Australijczyk Brian P. Schmidt na Australijskim Narodowym Uniwersytecie, a najmłodszy z nich 42-letni Amerykanin Adam G. Riess jest profesorem astronomii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA. Perlmutter otrzyma połowę nagrody, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów), natomiast Schmidt i Riess podzielą się drugą połową.
ŁS, PAP
Nasz Dziennik Środa, 5 października 2011, Nr 232 (4163)
Autor: au