Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Coraz więcej osób choruje na łuszczycę

Treść

Łuszczyca to schorzenie autoimmunologiczne, które powoduje nieprawidłowy wzrost komórek skóry. Łuszczyca charakteryzuje się zmianami skórnymi, świądem oraz bólem. W przypadku tego schorzenia choruje cały organizm. U niektórych pacjentów rozwija się łuszczycowe zapalenie skóry. Łuszczyca zwiększa też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu, a także zaburzeń metabolicznych – otyłości czy cukrzycy.

Konsultant krajowy ds. dermatologii i wenerologii, płk. prof. Witold Owczarek, podkreślał, że łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. [czytaj więcej] Dodał, iż wiele osób nią dotkniętych doświadcza stygmatyzacji i dyskryminacji w życiu prywatnym i zawodowym.

– Populacja chorych na łuszczycę rośnie. Problemów tych pacjentów jest wiele. W opiece koordynowanej bierze się pod uwagę nie tylko specjalności, które często wydają nam się dość istotne w zakresie ogólnego stanu zdrowia, ale warto pamiętać również o wsparciu psychologicznym. Stygmatyzacja i obniżona jakość życia zwiększa częstość depresji w grupie chorych na łuszczycę – oznajmił płk. prof. Witold Owczarek.

Łuszczyca dotyka dwóch procent populacji Europy i Stanów Zjednoczonych. W Polsce problem ten dotyczy nawet trzech procent Polaków. Więcej informacji nt. choroby można znaleźć w miesięczniku „Szlachetne Zdrowie”.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 5 lutego 2024

Autor: dj