Co trzeci głoduje
Treść
Jedna trzecia ludności świata jest niedożywiona, a ponad 600 mln nie ma dostępu do wody pitnej - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według szacunków ONZ, 80 proc. mieszkańców krajów rozwijających się żyje w ubóstwie.
Zapewnienie organizmowi ludzkiemu odpowiedniej ilość kalorii uzależnione jest od wieku, wagi ciała, płci, stanu zdrowia, wykonywanej pracy, klimatu, przyzwyczajeń żywieniowych. W normalnych przypadkach dzienna dawka żywnościowa powinna wynosić ok. 2 tys. kalorii. Następstwami głodu jest utrata wagi ciała, apatia, depresja, osłabienie układu odpornościowego organizmu, przyspieszenie procesu starzenia.
Głód dotyka przede wszystkim dzieci i jest przyczyną ich wysokiej umieralności. W wyniku niedożywienia dzieci bardzo często łapią infekcje i zapadają na choroby wywołane przez pasożyty. Są one nie tylko konsekwencją niedożywienia, ale również braku higieny (zanieczyszczona woda i brak kanalizacji).
Przyczyną głodu nie jest niewystarczająca produkcja żywności, lecz fakt, że wielu mieszkańców globu nie stać na jej kupno. W krajach rozwiniętych ludzie wydają na żywność 20-25 proc. swoich dochodów, podczas gdy w krajach rozwijających się aż 80 proc. W latach 1970-1983 produkcja żywności (zboża, mięso, warzywa) wzrosła o 47 proc. W tym samym czasie liczba ludności świata średnio zwiększała się rocznie o 1,9 proc., a w krajach Trzeciego Świata o 2,5 proc.
JS, KAI
Nasz Dziennik 25-06-2004
Autor: DW