Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunkach PIT, VAT i CIT?

Treść

Rok 2020 przynosi pewne zmiany w świecie podatków. Nie dla każdego podatnika zrozumiałe jest pojęcie „mikrorachunek”, a ma ono aktualnie niemałe znaczenie, dlatego w poniższym artykule przedstawiono najważniejsze zasady i informacje odnoszące się do całego tematu. Czym jest mikrorachunek i jaką spełnia on funkcję? Kto powinien przywiązywać dużą uwagę do tego zagadnienia? Odpowiedzi na te wszystkie, a także inne pytania można znaleźć poniżej.
Mikrorachunki stanowią pewną nowość, gdyż pojawiły się one dopiero na początku 2020 roku. Wdrożenie takiego elementu ma przynieść wiele korzyści zarówno podatnikom, jak i Urzędom Skarbowym. Czy każdy podatnik musi posiadać mikrorachunek? A może jest to skierowane jedynie do określonej grupy osób? Więcej informacji na ten temat – poniżej.
Czym w ogóle jest mikrorachunek?
Po pierwsze należy jasno objaśnić, czym w ogóle jest mikrorachunek, gdyż pojęcie to znane jest na razie mało komu. Otóż w uproszczeniu jest to specjalny rachunek podatkowy, na który podatnicy mają wpłacać od 1 stycznia 2020 roku podatki. Uiszczanie podatków VAT, PIT oraz CIT do Urzędu Skarbowego ma odbywać się właśnie za pomocą mikrorachunków. Co ważne należy pamiętać, że mikrorachunek podatkowy przeznaczony jest jedynie do wpłat. W przypadku zwrotów podatków oraz nadpłat obowiązywać będzie dotychczasowa metoda, a mianowicie wpłata na ROR podatnika. Mikrorachunek należy stworzyć we własnym zakresie, generując nowe konto. Instrukcja jak tego dokonać znajduje się w dalszej części tego artykułu.
Mikrorachunek PIT – informacje
Jedną z form nowych rachunków jest mikrorachunek PIT, który jak sama nazwa wskazuje, ma służyć do wpłacania podatku PIT na specjalne konto. Należy zatem pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku nie można już wpłacać podatku dotychczasową metodą. Należy natomiast korzystać ze specjalnie wygenerowanego mikrorachunku PIT. W wygodny i szybki sposób można dokonać wpłaty do Urzędu Skarbowego poprzez własne konto.
Jak stworzyć mikrorachunek VAT?
Oprócz wspomnianego wyżej mikrorachunku PIT występuje również mikrorachunek VAT. Tak naprawdę nie jest to nic innego jak to samo konto, na które podatnik wpłaca swoje podatki. Celem rozwiązania jest bowiem ułatwienie podatnikom dokonywania wpłat. Nie ma zatem konieczności wpłacania pieniędzy na dwa oddzielne konta. Zarówno podatek PIT, jak i VAT można bowiem wpłacić na jedno wspólne konto, którym jest własny mikrorachunek. Jak stworzyć taki rachunek? Przede wszystkim należy wejść na stronę, na której widnieje specjalny generator. Dzięki temu zupełnie za darmo i bez wychodzenia z domu można stworzyć swój mikrorachunek. Tak naprawdę wystarczy wpisać na stronie jedynie swój PESEL lub NIP, a następnie nacisnąć przycisk „generuj”. Na ekranie pojawi się 26-znakowy numer rachunku. Taki numer można także uzyskać, odwiedzając bezpośrednio wybrany Urząd Skarbowy. Numer mikrorachunku nie ulega żadnym zmianom, dlatego w przypadku przeprowadzki, zmiany miejsca zamieszkania lub nazwiska pozostaje on taki sam.
Kogo obejmą mikrorachunki?
Każda osoba posiadająca PESEL lub NIP otrzyma swój własny numer mikrorachunku. Mikrorachunki skierowane są bowiem zarówno do osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i tych, które jej nie prowadzą. Na mikrorachunki mają być wpłacane podatki takie jak:
      VAT – VAT-7, VAT-7K, VAT-8,
      PIT – PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38,
      CIT – CIT-8 oraz CIT-14.
W przypadku podatków VAT pojawiają się pewne wyjątki. Otóż przykładowo VAT importowy należy wpłacać nadal w dotychczasowy sposób. Ta sama zasada dotyczy również podatku od czynności cywilnoprawnych. W takich przypadkach należy korzystać ze starych rachunków Urzędów Skarbowych.
Mikrorachunek CIT – co to?
Na mikrorachunek powinny być wpłacane nie tylko podatki VAT i PIT, ale także CIT. Czy mikrorachunek CIT to oddzielny rachunek, który należy osobno wygenerować? Otóż nie. Jest to ten sam rachunek, który zostaje wygenerowany dla każdego podatnika posiadającego NIP lub PESEL. Po wygenerowaniu rachunku dana osoba może wpłacać na niego zarówno podatki PIT, jak i CIT oraz VAT. Zamiast korzystania z trzech osobnych rachunków jak to miało miejsce dotychczas, można wygodnie wpłacać pieniądze na jeden mikrorachunek.
Zalety mikrorachunków
Poza wspomnianą wyżej wygodą i komfortem wdrożenie mikrorachunków przyniesie także wiele innych korzyści. Otóż w bardzo szybki sposób można sprawdzić swój rachunek, jego stan, a także numer. Można tego dokonać w dowolnym miejscu i czasie. Dodatkowo w przypadku zmiany firmy, zatrudnienia, miejsca zamieszkania, a także nazwiska nie ma konieczności generowania nowego rachunku. Dzięki posiadaniu własnego mikrorachunku można także ograniczyć liczbę omyłkowych wpłat. Cała procedura jest bowiem bardzo prosta i zrozumiała. Posiadając mikrorachunek, można nie tylko szybko dokonać wpłat podatków VAT, CIT oraz PIT, ale także otrzymać w krótkim czasie niezbędne zaświadczenia.

Autor: Silesian