Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Co mam zrobić, ponieważ nękają mnie nieczyste myśli?

Treść

Jeśli chodzi o nieczyste myśli i słuchanie ich i patrzenie, że ktoś ma takie same i mówienie: „Nie tylko ja mam brudne myśli”, przeklnij złe myśli, a o bracie swoim powiedz: „Jest on ode mnie lepszy i bardziej święty”, a myśl ta odejdzie.

Pytanie tego samego brata do tegoż Wielkiego Starca: „Co mam zrobić, ponieważ nękają mnie nieczyste myśli, a jeśli spostrzegę, że ktoś inny ma takie same, zawsze mówię: «Inni też mają złe myśli». I znów, nie pojawia się u mnie płacz ani bojaźń, i mówię sobie, że dopóki jestem między ludźmi, nie mogę tego osiągnąć. Zmiłuj się nad moją słabością i powiedz mi, ojcze, jak mogę zostać wybawiony od tego?”

Odpowiedź Barsanufiusza:

Jeśli chodzi o nieczyste myśli i słuchanie ich i patrzenie, że ktoś ma takie same i mówienie: „Nie tylko ja mam brudne myśli”, przeklnij złe myśli, a o bracie swoim powiedz: „Jest on ode mnie lepszy i bardziej święty”, a myśl ta odejdzie. Co do płaczu, jeśli nie będziesz walczył z ludźmi, wśród których jesteś, zmagał się, by nie pojawiła się zuchwałość wobec kogokolwiek, ani płacz, ani bojaźń się nie pojawią. A jeśli przez usprawiedliwiania sprawią, że uciekniesz od swoich braci, sprawią również, że uciekniesz od walki i stadionu. Tak więc będąc między ludźmi, walcz, aby zwyciężyć zuchwałość wobec nich. Apostoł bowiem powiedział: “Jeżeli ktoś staje do zapasów, otrzymuje wieniec tylko wtedy, jeżeli walczył przepisowo”. Czyń więc, co w twojej mocy, bracie, a Bóg będzie z tobą we wszystkim. Nie zapomnij strzec pokory, posłuszeństwa i poddania, a zostaniesz zbawiony. W Chrystusie Jezusie Panu naszym, któremu chwała na wieki. Amen.

Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana

Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.

Żródło: cspb.pl, 21

Autor: mj