Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Co Bóg złączył

Treść

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Gerhard Ludwig Müller (FOT. PAP T. KORYSZKO)

Rewolucja, która nigdy nie straci na swoim znaczeniu, dokonała się już na samym początku. „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” – to była rewolucja miłości przeciwko grzechowi i egoizmowi – powiedział ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. W ten sposób odniósł się do oczekiwań na rewolucyjne zmiany w Kościele, których spodziewały się niektóre środowiska po niedawnym synodzie biskupów.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary ks. kard. Gerhard Ludwig Müller wziął udział w uroczystej prezentacji tomu 2 Opera omnia Josepha Ratzingera „Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Dzieło to ukazuje bogactwo dorobku teologiczno-filozoficznego Benedykta XVI. W swoim wystąpieniu nawiązał do zakończonego tydzień temu synodu na temat rodziny – synodu nadzwyczajnego nie tylko w swojej nazwie, ale także w oczekiwaniach wobec niego. Zwrócił uwagę, że wielu czekało na „rewolucyjne zmiany”. Jednak jak podkreślił, rewolucja, która nigdy nie straci na swoim znaczeniu, dokonała się już na samym początku. – „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”. Była to rewolucja miłości przeciwko grzechowi i egoizmowi. Oznacza to kulturę życia, a nie kulturę śmierci. Idąc tym tropem, należy stwierdzić, że wszystko opiera się na pytaniu: czy akceptujemy nowe życie? Wszelkie bowiem życie jest darem Boga i powinniśmy je uszanować i przyjąć – wskazywał ks. kard. Müller. – Bóg, który objawia się jako Pan życia, to temat przewodni prezentowanego dziś tomu z serii Opera omnia Josepha Ratzingera – zwrócił uwagę. Ksiądz kardynał przekazał także słowa pozdrowienia i błogosławieństwa od Ojca Świętego Franciszka oraz Benedykta XVI dla całej społeczności akademickiej KUL.

– W nowym tomie prezentujemy pierwszy dotąd niepublikowany obszerny tekst habilitacji 28-letniego Josepha Ratzingera oraz krótszy tekst (ponad 200 stron) habilitacji publikowanej w 1959 roku. Do tego tomu należą także wszystkie inne pisma związane ze studiami nad św. Bonawenturą – mówi o nowej publikacji ks. prof. Krzysztof Góźdź, kierownik Katedry Historii Dogmatów i Teologii Historycznej KUL. – Z pewnością w dobie relatywizmu i rozchwiania wartości potrzeba na nowo, w nowym duchu danego czasu ukazywać usystematyzowaną teologię. Ale przede wszystkim trzeba tym żyć, zacząć to stosować, żeby to nie była tylko teoria, jakaś abstrakcja, ale żeby to było kultywowane w moim życiu chrześcijańskim – zwraca uwagę redaktor polskiej wersji Opera omnia. – Nie wystarczy tylko mówić o wartościach, ale trzeba wprowadzać je w praktykę mojego chrześcijańskiego życia. I to właśnie czynił św. Bonawentura – podkreśla.

Prezentacji towarzyszył wykład ks. prof. Bernarda Estrady z Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie „Zaufanie w opatrzności. Komentarz św. Bonawentury (Łk 12)”. Zwieńczeniem uroczystej prezentacji było wystąpienie ks. dr. Sławomira Śledzianowskiego, sekretarza ks. kard. Müllera, poświęcone najnowszej książce prefekta Kongregacji Nauki Wiary pt. „Ubóstwo”, do której wstęp napisał Papież Franciszek. Książka przedstawia zagadnienie współczesnych form biedy jako destrukcji osoby i społeczeństwa. Została przetłumaczona na kilka języków, zyskując tym samym rozgłos międzynarodowy.

Monika M. Zając Lublin
Nasz Dziennik, 25 października 2014

Autor: mj