Cło - co warto wiedzieć, wysyłając paczkę za granicę
Treść
Podczas zakupów internetowych cło i podatki nie są wliczane w koszty towarów. Wysokość obciążeń fiskalnych zależna jest zarówno od miejsca wysyłki, jak i adresata. Od czasu wstąpienia Polski do struktur unijnych nadawca korzystając z usług firmy kurierskiej, ma gwarancję zerowych stawek celnych, niezależnie od wartości paczki.
Inaczej jest w przypadku wysyłki poza kraje Unii Europejskiej i EFTA – wtedy konsument jest zobowiązany do zapłaty wszelkich opłat celnych oraz podatku importowego. Przepis ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.
Paczki wysyłane w ramach Unii Europejskiej
W Unii Europejskiej obowiązuje unia celna, dzięki czemu opłaty celne na wewnętrznych przejściach granicznych zostały zniesione oraz wprowadzono jednolity system ceł przywozowych na produkty importowane spoza unii. W ramach unii celnej odbywa się swobodny przepływ towarów, niezależnie od tego, czy wyprodukowano je w UE, czy zostały sprowadzone spoza jej terytorium.
Paczki wysyłane zatem na terenie Unii Europejskiej z Polski, która jest członkiem wspólnoty, nie będą objęte obowiązkiem uiszczenia cła na granicach wewnętrznych, pomiędzy państwami członkowskimi UE. Istnieją ograniczenia związane z przewozem wyrobów akcyzowych, alkoholu i tytoniu w UE, a większość z tych towarów nie jest dopuszczona do transportu przez firmy kurierskie.
Wysyłając paczkę za granicę, ale w ramach Unii Europejskiej, nie płaci się cła. Wystarczy zamówić jedynie odpowiedniego kuriera. Wysyłką może zająć się firma DHL Parcel, która oferuje przesyłki krajowe i przesyłki ekonomiczne drogowe do Europy. Świadczy usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych, organizując przesyłki międzynarodowe do państw wewnątrz Unii Europejskiej. Firma ta oferuje nadanie i doręczanie przesyłki w systemie od drzwi do drzwi, z wyłączeniem Estonii, Danii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Szwecji, ale w krajach tych możliwe jest odebranie przesyłki przez adresata w lokalnym punkcie Partnera DHL Parcel.
Firma wyróznia się, oferując pobranie i zwrot należności (COD) dla międzynarodowych przesyłek drogowych do krajów Europy. Opłata za tą usługę w DHL Parcel wynosi 1% od wartości pobrania, minimum 49 PLN. Pobranie i zwrot należności nie jest dostępne dla niektórych krajów: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Węgier.
Wysyłka paczek poza UE
Spośród przesyłek wysyłanych poza granice zewnętrzne Unii Europejskiej przez osoby prywatne, duża ich część traktowana jest przez służby celne po prostu jako prezent – produkty w ilościach niehandlowych o określonej wartości są zwolnione z cła – wykorzystują to także niektórzy sprzedawcy, deklarując na przesyłce, że jest ona prezentem. Jako przewozy kurierskie okazjonalne traktuje się produkty przeznaczone na własny użytek, których charakter ani ilość nie wskazują na przeznaczenie handlowe.
Wysyłając paczkę o znacznej wartości do USA, Kanady, Japonii, Rosji czy Chin istnieje obowiązek uiszczenia opłat celnych oraz stosownych podatków. Ich wysokość zależna jest od lokalnych przepisów – należy mieć na uwadze, że poza opłatami celnymi należy uregulować podatek VAT oraz w przypadku wyrobów tytoniowych czy alkoholu, także akcyzę.
Wysyłając paczkę za granicę, ale w ramach Unii Europejskiej, nie płaci się cła. Wystarczy zamówić jedynie odpowiedniego kuriera. Wysyłką może zająć się firma DHL Parcel, która oferuje przesyłki krajowe i ekonomiczne drogowe do Europy. Świadczy usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych.
Autor: T. Grześkiewicz