Ciekawe, barwne chrześcijaństwo
Treść
"Ojczyzno moja - Polsko - oto jestem" - to hasło X edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia", którego finał odbył się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli 6 czerwca br. Jubileuszowa edycja festiwalu odbywała się w ramach rządowego programu "Patriotyzm jutra". Galowy koncert poprzedziła Msza św. na placu J. Piłsudskiego, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Dzięga, ordynariusz sandomierski, główny patron festiwalu.
W homilii biskup sandomierski przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że Sandomierz jest wielką księgą wiary, a wiele kart z tej księgi zapisali święci i błogosławieni. Można je odnieść do całej Polski, wpisując w naszą historię niezwykle twórcze życie również ludzi świeckich, także tych, którzy pozostali nieznani, lecz znali i kochali Boga, Ojczyznę, Kościół, rodzinę, a swoje życie chcieli przeżywać na Bożą chwałę i ludziom na pożytek. Księga polskich dziejów nie jest zamknięta, wiele kart zapisywać w niej będą współczesne i następne pokolenia - mówił pasterz diecezji.
W festiwalu wzięła udział młodzież 50 szkół ponadgimnazjalnych, tj. około dziesięć tysięcy uczniów z diecezji sandomierskiej, z Sandomierza, Stalowej Woli, Klimontowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa, Koprzywnicy, Niska, Staszowa, Janowa Lubelskiego, Wólki Gościeradowskiej, Tarnobrzega, Zaklikowa, Ćmielowa, Modliborzyc, Rudnika, Ulanowa, Nowej Dęby, Szewnej, w tym siedem szkół, które uczestniczą w festiwalu od samego początku. W przygotowanie spektakli teatralnych o tematyce patriotyczno-religijnej, wysoko ocenionych przez kapitułę festiwalową, zaangażowało się tysiąc młodych ludzi wraz ze swoimi nauczycielami, duszpasterzami, katechetami. Podczas festiwalowego finału fragmenty wszystkich spektakli zostały zaprezentowane w formie kroniki filmowej. W koncercie galowym na scenie MDK wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Racławice" - dusza całego festiwalu, z narodowymi i ludowymi tańcami i pieśniami. II LO im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawiło spektakl "Patriotyzm dzisiaj - zostaję tutaj", LO z Modliborzyc wystąpiło z inscenizacją "Przyszłość jest to Dziś, tylko cokolwiek dalej - To My jesteśmy Historią", LO im. Stefana Czarnieckiego, przedstawiając "Testament hrabiny Marii Resséquier" ze spektaklu "Wiara ojców - naszą. Ofiarowanie miasta Niska Najświętszemu Sercu Jezusowemu" w setną rocznicą tego wydarzenia.
- Przyglądając się koncertowi galowemu, mogliśmy zobaczyć, jak ciekawie, barwnie i radośnie wygląda chrześcijaństwo. Zobaczyliśmy tu całą polską kulturę - zarówno włościańską, jak i szlachecką - stwierdził Marek Jurek, patronujący festiwalowi najpierw jako marszałek, następnie jako lider Prawicy RP i poseł. - Festiwal wyszedł naprzeciw potrzebom czasu. Ta praca, w którą bardzo zaangażowała się młodzież i jej opiekunowie przy Bożej pomocy, uczy miłości i szacunku do każdego człowieka, także do tego, który jeszcze się nie narodził i tego, który jest już u schyłku swych dni - powiedział poseł Dariusz Kłeczek. Dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz młodych, podkreślił, że tak naprawdę to praca dla naszej Ojczyzny. Kurator podkarpacki Maciej Karasiński życzył, żeby festiwal rozszerzał się na inne regiony.
Organizatorami festiwalu były: Katolicki Dom Kultury "Arka" im. Świętej Królowej Jadwigi w Racławicach, Wydział Duszpasterstwa oraz Wydział Nauczania i Wychowania Katolickiego Diecezji Sandomierskiej, Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice".
Alicja Trześniowska
źródło: "Nasz Dziennik" 2007-06-08
Autor: mj