Ciągle dla Niego nie ma miejsca
Treść
- W jakiś sposób ludzkość oczekuje Boga i Jego bliskości, jednak kiedy nadchodzi chwila, nie znajduje dla Niego miejsca - zwrócił uwagę Ojciec Święty w czasie uroczystej Pasterki w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Wygłoszona przez Benedykta XVI homilia była medytacją sceny narodzenia Syna Bożego oraz jej znaczenia.
Przypominając, iż na narodziny Jezusa nie znalazło się w całym Betlejem miejsce w gospodzie, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że i dziś ludzkość jest tak zajęta sama sobą, potrzebuje całego czasu i przestrzeni na sposób tak wymagający względem własnych spraw, że nie pozostaje nic dla drugiego - dla bliźniego, ubogiego, dla Boga. - Im bardziej ludzie się bogacą, tym bardziej wypełniają wszystko samymi sobą. Tym mniej miejsca zostaje dla drugiego - stwierdził Papież. Zwrócił uwagę, że dotyczy to całej ludzkości: ten, przez którego świat został stworzony, pierwotne Słowo stwórcze, wkracza w świat, ale nie zostaje wysłuchane ani przyjęte. - Te słowa dotyczą ostatecznie nas, każdego z osobna i społeczeństwa jako całości. Czy mamy czas dla bliźniego, który potrzebuje naszego, mojego słowa, uczucia? Dla cierpiącego, który potrzebuje pomocy? Dla wygnańca i uchodźcy szukającego azylu? Czy mamy czas i miejsce dla Boga? Czy może on wejść w nasze życie? Czy znajdzie w nas miejsce, czy też zajęliśmy samymi sobą przestrzenie naszego myślenia, działania, życia? - pytał Papież.
Podkreślił następnie, że bożonarodzeniowe światło i jego przesłanie wzywają nas do wyruszenia w drogę, do wyjścia z zamknięcia swych pragnień i korzyści, aby pójść na spotkanie Pana i oddać Mu pokłon. Czcimy Go, otwierając świat na prawdę, na dobro, na Chrystusa, na służbę ludziom zepchniętym na margines, w których On nas oczekuje - mówił. Papież podkreślił, że Chrystus przyszedł, aby przywrócić stworzeniu, wszechświatowi jego godność. - Ziemi przywrócony jest ład właśnie przez fakt, że zostaje otwarta na Boga, odzyskując swe prawdziwe światło. We współbrzmieniu woli ludzkiej i Boskiej, w zjednoczeniu tego, co wysokie i niskie, odzyskuje ona swe piękno i godność. W ten sposób Boże Narodzenie jest świętem odnowionego stworzenia - podkreślił Papież.
SJ
"Nasz Dziennik" 2007-12-27
Autor: wa