Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ciąć koszty pracy

Treść

Według Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP), system podatkowy w Polsce jest już tak skomplikowany, że stał się główną barierą rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju. Prezydent KPP Andrzej Malinowski obawia się, że z polskiego rynku inwestorzy mogą wkrótce zacząć uciekać do krajów sąsiednich, gdzie podatki są niższe i cała obsługa administracyjna związana z ich płaceniem jest mniej skomplikowana.
Największym problemem, według KPP, są podatki obciążające pracę. - Blisko połowę wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę pochłaniają różne podatki, składki i opłaty. Do najpoważniejszych obciążeń pracodawcy należy wpłacanie składki na konto Funduszu Ubezpieczeń Społecznych każdego pracownika, w wysokości równej składce opłacanej przez pracownika. Stanowi ona 23 proc. kosztów pracy - powiedział Malinowski. - W efekcie tej podatkowej "dyskryminacji" inwestorzy wycofują się z rynku pracy, ponieważ nie są w stanie sprostać nadmiernym wymogom, które nakłada na nich prawo. To sprawia, że maleje liczba miejsc pracy - podsumował Malinowski.
Jako rozwiązanie problemów systemu podatkowego w Polsce KPP proponuje zbudowanie systemu, w którym dominującą rolę odgrywają podatki pośrednie, a podatki dochodowe są niskie. Będzie to zachęcało do oszczędności, które z kolei mają spowodować wzrost inwestycji i, co za tym idzie, wzrost miejsc pracy. - Przy wprowadzaniu kolejnych zmian należy mieć na uwadze to, aby system podatkowy nie zachęcał do ucieczki w szarą strefę, ponieważ wysoki poziom płaconych podatków powoduje, że często opłaca się podejmować ryzyko ukrywania dochodów - wyjaśnia prezydent KPP. Według niego, dalsza obniżka podatku dochodowego od firm może zachęcić do wychodzenia z szarej strefy, ale na pewno opuszczenie jej przez wiele podmiotów gospodarczych nastąpiłoby po zredukowaniu kosztów pracy. Według KPP, gdyby opodatkować choć połowę szarej strefy, budżet zyskałby rocznie ok. 13 mld zł. - To tam należy szukać pieniędzy, a nie w kieszeniach podatników - skomentował Malinowski. Według niego, przy tworzeniu nowego systemu podatkowego w Polsce, ale nie tylko, doradcami ministra finansów powinni być pracodawcy, w tym KPP.
Paweł Tunia

"Nasz Dziennik" 2006-03-10

Autor: ab