Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chrześcijańskie rodziny, odwagi!

Treść

W dzisiejszym społeczeństwie jest niezbędna i pilnie potrzebna, jak nigdy dotychczas, obecność przykładnych rodzin chrześcijańskich - wskazywał wczoraj w Zagrzebiu Benedykt XVI. Jednocześnie Ojciec Święty zwracał uwagę, że niestety, zwłaszcza w Europie, szerzy się zeświecczenie, które prowadzi do spychania Boga na margines życia i do nasilającego się rozpadu rodziny. W dniach 4-5 czerwca br. Papież pielgrzymował do Chorwacji.
Dziewiętnasta podróż zagraniczna Benedykta XVI przebiegała pod hasłem "Razem w Chrystusie". Do Chorwacji Ojciec Święty przybył w związku z Narodowym Dniem Chorwackich Rodzin Katolickich i już niemal od pierwszych chwil wizyty w Zagrzebiu podkreślał ogromną rolę chrześcijańskiej rodziny. W czasie wczorajszej Mszy św. na hipodromie w stolicy Chorwacji - głównego punktu programu pielgrzymki, Papież wezwał rodziny, by nie poddawały się procesowi sekularyzacji i były pierwszymi szkołami wiary i modlitwy.
- Obok słowa Kościoła bardzo ważne jest świadectwo i zaangażowanie rodzin chrześcijańskich, wasze konkretne świadectwo, zwłaszcza w celu potwierdzenia nienaruszalności życia ludzkiego od poczęcia aż po naturalny jego kres, jedynej i niczym niezastąpionej wartości rodziny, opartej na małżeństwie, oraz konieczności działań ustawodawczych wspierających rodziny w zadaniu rodzenia i wychowywania dzieci. Drogie rodziny, bądźcie odważne! - wzywał Ojciec Święty.
W niedzielnej homilii Benedykt XVI wyraził uznanie dla wielu rodzin chrześcijańskich, które mają coraz większą świadomość swego powołania misyjnego i angażują się w świadczenie o Chrystusie. Przywołał słowa swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej bł. Jana Pawła II, który mówił, że "prawdziwa rodzina, oparta na małżeństwie, jest sama w sobie dobrą nowiną dla świata" i że "w Kościele nadeszła godzina rodziny, która jest także godziną rodziny misyjnej".
Ojciec Święty zwracał uwagę, że rodziny chrześcijańskie są podstawowym źródłem wychowania w wierze, budowania Kościoła jako wspólnoty i jego obecności misyjnej w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Podkreślał też pilną potrzebę obecności w świecie świadectwa przykładnego życia rodzin chrześcijańskich. Przestrzegał, że obecnie absolutyzuje się wolność bez zaangażowania na rzecz prawdy i propaguje się jako ideał dobrobyt indywidualny, lekceważąc jakość relacji z osobami i najgłębsze wartości ludzkie. Miłość sprowadza się do emocji i do zaspokojenia instynktownych odruchów, bez zobowiązania do budowy trwałych związków wzajemnej przynależności i bez otwarcia się na życie. - Jesteśmy powołani do przeciwstawiania się takiej mentalności! - wzywał Benedykt XVI. Apelował do rodzin chrześcijańskich, aby nie ulegały laickiej mentalności, która proponuje współżycie jako coś, co przygotowuje do małżeństwa lub wręcz je zastępuje.
Na początku uroczystej Mszy św. na hipodromie w Zagrzebiu w imieniu rzeszy wiernych, rodzin i całego Kościoła chorwackiego Ojca Świętego powitał ks. kard. Josip Bozanić. Metropolita zagrzebski dziękował za odwiedzenie Chorwacji, ale także w sposób szczególny za beatyfikację Jana Pawła II. Ksiądz kardynał wspomniał też postać bł. kard. Alojzego Stepinaca, przy którego sarkofagu w zagrzebskiej katedrze modlił się jeszcze przed odlotem do Rzymu Benedykt XVI.
Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty poświęcił 50 kamieni węgielnych pod budowę nowych kościołów w Chorwacji. Pobłogosławił także pamiątkową Świecę Ślubowania Rodzin. Będzie ona towarzyszyć w przyszłości kolejnym Narodowym Dniom Chorwackich Rodzin Katolickich.
Bardzo mocno zabrzmiały słowa przewodniczącego Rady Episkopatu Chorwacji ds. rodziny ks. bp. Valtera ZĄupana, który przed modlitwą papieską "Regina Caeli" dziękował Ojcu Świętemu za przewodniczenie Eucharystii. Podkreślił, że obecne na Mszy św. rodziny reprezentują większość narodu i obywateli chorwackich. Mają one zatem prawo do życia oraz do publicznego głoszenia tych wartości, zgodnie z którymi wszyscy otrzymali życie. Ksiądz biskup zaapelował do władz, aby zrewidowały ustawy pozwalające na zniszczenie ludzkiego życia na rzecz takich praw, które to życie wspierają.
Sumienie
Oprócz rodziny, drugim bardzo ważnym tematem papieskiego nauczania w Chorwacji była kwestia sumienia. Papież podkreślił, że od tego, jak się je rozumie i formuje, zależy jakość życia społecznego i obywatelskiego, jakość demokracji. - Jeśli sumienie, zgodnie z dominującym myśleniem współczesnym, sprowadza się tylko do dziedziny podmiotu, do którego spycha się religię i moralność, nie ma lekarstwa na kryzys Zachodu, a Europa jest skazana na cofanie się. Jeśli jednak sumienie odkrywane jest na nowo jako miejsce słuchania prawdy i dobra, jako miejsce odpowiedzialności przed Bogiem i braćmi w człowieczeństwie - które jest siłą przeciw wszelkiej dyktaturze - wówczas istnieje nadzieja na przyszłość - mówił Benedykt XVI w sobotę, w czasie spotkania z przedstawicielami wspólnot religijnych, instytucji politycznych, naukowych i kulturalnych. Ojciec Święty zaznaczył, że sumienie to podstawa pracy kulturowej i budowy dobra wspólnego. Mówił, że właśnie w formowaniu sumień Kościół daje społeczeństwu swój najbardziej znamienny i najcenniejszy wkład. Przypomniał, że wierni świeccy powołani są do kierowania się w swej działalności zasadami społecznego nauczania Kościoła, "w imię prawdziwej świeckości, sprawiedliwości społecznej, w imię obrony życia i rodziny, wolności religijnej i wychowania".
Szczęście w Bogu
W czasie pielgrzymki do Chorwacji Benedykt XVI podkreślał, że prawdziwe szczęście realizuje się w przyjaźni i komunii z miłującym nas Bogiem. - Jedynie w miłości, która pragnie i poszukuje dobra drugiego, naprawdę doświadczamy znaczenia życia i jesteśmy szczęśliwi, że je przeżywamy, nawet w trudach, próbach, rozczarowaniach, także wtedy, gdy idziemy pod prąd - wyjaśniał w swoim przemówieniu do młodzieży, z którą spotkał się w sobotę wieczorem. Kilkadziesiąt tysięcy młodych zgromadziło się na czuwaniu modlitewnym na placu Bana Josipa JelacĄicia w centrum Zagrzebia. Byli wśród nich nie tylko Chorwaci, ale także goście z sąsiednich krajów. Przybywającego na spotkanie Benedykta XVI powitał wielki entuzjazm i okrzyki "Benedikte!". Symboliczne klucze do miasta wręczył Ojcu Świętemu burmistrz Zagrzebia.
W słowie skierowanym do młodych Ojciec Święty przestrzegał, aby nie pozwalali wprowadzać się w błąd atrakcyjnymi obietnicami łatwych sukcesów, stylami życia, które sprzyjają temu, co widzialne, kosztem wnętrza.
- Nie ulegajcie pokusie pokładania absolutnego zaufania w posiadaniu, w rzeczach materialnych, nie chcąc dostrzec prawdy, która sięga dalej, jak gwiazda wysoko na niebie, dokąd pragnie prowadzić was Chrystus. Pozwólcie się prowadzić ku wyżynom Boga! - apelował Benedykt XVI.
W czasie dwóch pielgrzymkowych dni w Chorwacji Ojciec Święty spotkał się zarówno z przedstawicielami władz tego kraju, jak i z Chorwacką Konferencją Biskupów. Jednym z ostatnich punktów programu były wczorajsze Nieszpory w katedrze zagrzebskiej z udziałem Episkopatu, duchowieństwa, zakonników, sióstr zakonnych i seminarzystów. Jeszcze przed wieczornym odlotem do Rzymu Benedykt XVI złożył wizytę w rezydencji arcybiskupa Zagrzebia ks. kard. Josipa Bozanicia.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2011-06-06

Autor: jc