Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chrześcijanki zamordowane w Afganistanie

Treść

W Herat, w drugim co do wielkości mieście Afganistanu dwie wolontariuszki z Finlandii zostały zastrzelone przez dwóch nieznanych sprawców. Chrześcijanki pracowały dla ubogich Afgańczyków od marca 1997 roku w ramach pozarządowej organizacji chrześcijańskiej International Assistance Mission. Dwóch mężczyzn jadących na motocyklu oddało w stronę kobiet podróżujących taksówką śmiertelne strzały. Chrześcijanki wracały z zakupów z okolicznego bazaru. Obie zmarły w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Żadna z terrorystycznych grup islamskich, jak dotąd nie przyznała się do zamachu. Organizacja IAM jest obecna w Afganistanie od prawie 50 lat (została założona w 1966 roku). Jest znana głównie z realizacji projektów pomocowych w sektorze medycznym i społeczno-ekonomicznym.

Dane zamordowanych kobiet nie zostały upublicznione. Dyrektor IAM, dr Heini Makila jest wstrząśnięty zbrodnią. Obie wolontariuszki miały nienaganną reputację. Także Afgańczycy są poruszeni tym aktem. Makila powiedział: – Pozostajemy w modlitwach, za rodziny, za Afgańczyków, za władze, jest to dla nas niezrozumiałe, nie możemy się z tym pogodzić, te kobiety poświęciły swoje życie, teraz już dosłownie życie, służbie i pomocy najbardziej potrzebującym przebywając w najgorszych z możliwych warunkach egzystencjalnych. Podczas wojny z talibami zdecydowały się pozostać w Afganistanie. Kochały Afgańczyków, docierały z pomocą do najbardziej wykluczonych, przede wszystkim do kobiet, niosąc im pomoc medyczną i psychiatryczną. Mogły żyć w komfortowych warunkach w Finlandii, a dzieliły ciężki los mieszkańców Afganistanu. Afgańczycy, także talibowie i inne grupy terrorystyczne nigdy nie atakowały organizacji IAM, żadne środowisko muzułmanów nigdy nie podniosło kwestii tak zwanego prozelityzmu IAM i doceniało projekty przez nas realizowane. Pracownicy chrześcijańskiego dzieła są szanowani i zawsze nieśli, przede wszystkim pomoc potrzebującym, mówił poruszony śmiercią swoich współpracownic Makila.

Tego samego dnia, w oddzielnych atakach bombowych w prowincji Takhar terroryści zabili sześć osób, a dwadzieścia innych ranili. Przemoc w Afganistanie narasta. Międzynarodowe siły zbrojne stacjonujące w kraju mają zostać wycofane do końca tego roku, a Afganistan przygotowuje się do kolejnych wyborów prezydenckich, które wyłonią następcę Hamida Karzaia.

Afganistan należy do największych prześladowców chrześcijan. Na liście hańby międzynarodowego Dzieła chrześcijańskiego Open Doors, na Światowym Indeksie Prześladowań 2014 kraj ten znajduje się od wielu lat w czołówce łamania wolności religijnej chrześcijan na całym świecie. W 2014 roku zajął pozycję numer pięć. Przed nim są tylko Korea Północna, Somalia, Syria oraz Irak.

Dr Tomasz M. Korczyński
Nasz Dziennik, 27 lipca 2014

Autor: mj