Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chrześcijanie fałszywie oskarżani

Treść

Pastor Karma Patras, oskarżony przez muzłumanów o bluźnierstwo, został wypuszczony z pakistańskiego więzienia. Duchowny spędził w nim cztery miesiące.

Zwolnienie z aresztu było możliwe dzięki wycofaniu oskarżenia przez osobę, które je złożyła. Przyznała ona, że stawiany przez nią zarzut był nieprawdziwy. Zmiana zeznań oskarżyciela pozwoliła uchronić protestanckiego duchownego być może nawet przed śmiercią. Jak wyjaśnia agencja Fides pastor Patras został oskarżony przez wyznawców islamu o bluźnierstwo. W czasie nabożeństwa sprawowanego w domu jednego z wiernych,  próbował wytłumaczyć, na czym polega obchodzone w islamie święto Ofiarowania – Id al-Adha. To spowodowało, że został na niego złożony donos, a w konsekwencji zamknięto go w więzieniu.

W Pakistanie w dalszym ciągu obowiązuje kontrowersyjna i zarazem niebezpieczna dla chrześcijan i wyznawców innych religii niż islam ustawa, która często jest nadinterpretowana. 

Tamtejszy rząd odmówił wprowadzenia zmian w przepisach, w myśl których dochodzi do bezpodstawnych i często fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo. Chrześcijanie są przetrzymywani w więzieniach w oczekiwaniu na proces i niejednokrotnie torturowani, a wielu z nich skazywanych jest na śmierć lub umiera w celi. Wspólnota międzynarodowa i organizacje praw człowieka apelowały o wprowadzenie zmian wielokrotnie, zwłaszcza po głośnych zabójstwach, jakich dokonano w ostatnich dwóch latach w obronie tego właśnie prawa.

Mimo nacisków ze strony wspólnoty międzynarodowej trzeci rok w więzieniu przebywa Asia Bibi. Ta matka pięciorga dzieci jest pierwszą kobietą skazaną w Pakistanie na śmierć z tzw. ustawy o bluźnierstwie. Składane wielokrotnie przez jej obrońców prośby o apelację pozostały niewysłuchane. W odizolowaniu oczekuje na wykonanie wyroku przez powieszenie. Innym głośnym przypadkiem jest sprawa Rimshiny Masih, chrześcijańskiej nastolatki oskarżonej o bluźnierstwo. W trakcie procesu okazało się, że chrześcijanka nie dopuściła się zniszczenia kartek Koranu, a jej oskarżyciel kłamał składając doniesienie. Sprawy Bibi i Masih nie tylko poruszyły opinię publiczną na całym świecie, ale także wyraźnie pokazały zagrożenia płynące z kontrowersyjnej ustawy i dramatyczna sytuację wyznawców Chrystusa żyjących w Pakistanie.

Nasz Dziennik Piątek, 8 marca 2013

Autor: jc