Chrystus cierpi w prześladowanych
Treść
Męczennikom XXI wieku, a zwłaszcza prześladowanym chrześcijanom w Indiach, zadedykowane są tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej, której w wielkopiątkowy wieczór w rzymskim Koloseum przewodniczyć będzie Ojciec Święty. Przygotowanie medytacji Benedykt XVI powierzył ks. abp. Thomasowi Menamparampilowi, salezjaninowi, metropolicie Guwahati w Indiach.
Nawiązanie do krwawych prześladowań indyjskich chrześcijan zawarte jest już w medytacji przy I stacji Drogi Krzyżowej. W następnych ks. abp Thomas Menamparampil zwraca uwagę na konflikty etniczne i religijne, wskazując na spiralę przemocy, która przetacza się nad światem, wydając się często niezauważana. "Nieludzkość osiąga nowe wysokości. Jezus jest smagany i koronowany cierniem. Historia jest pełna nienawiści i wojen. Nawet dzisiaj jesteśmy świadkami aktów przemocy nie do wiary: morderstwa, przemoc w stosunku do kobiet i dzieci, porwania, wymuszania, konflikty etniczne, przemoc w miastach, fizyczne i psychiczne tortury, pogwałcenia praw człowieka. Jezus nadal cierpi, kiedy ludzie wierzący są prześladowani, kiedy sprawiedliwość jest wypaczana w sądzie, zakorzenia się korupcja, niesprawiedliwe struktury uciskają biednych, mniejszości są usuwane, uchodźcy i migranci są maltretowani" - napisał 72-letni metropolita archidiecezji Guwahati w medytacji VI stacji.
Wyraz papieskiej troski
W przygotowanych medytacjach ks. abp Thomas Menamparampil porusza również temat "degradacji" współczesnego świata. Wskazując na niebezpieczną desakralizację życia społecznego, wynikającą często z braku odwagi współczesnych chrześcijan, zwraca uwagę na wyśmiewanie tych wartości i norm, które niegdyś jednoczyły społeczeństwa, kierując je ku wyższym ideałom. "Gdziekolwiek jest niefrasobliwość wobec przyszłości przez nadużywanie zasobów, degradacji środowiska naturalnego, ucisk kobiet, zaniedbanie wartości rodziny, ignorowanie norm etycznych, porzucenie tradycji religijnych, Jezus musi mówić ludziom: 'Nie płaczcie nade mną, ale płaczcie nad sobą i swoimi dziećmi'" - napisał ks. abp Menamparampil.
Decyzja Benedykta XVI o powierzeniu przygotowania tegorocznych medytacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum indyjskiemu arcybiskupowi ma niezwykle symboliczny wymiar. Bez wątpienia jest wyrazem troski o katolików w Indiach, którzy w ostatnim czasie wielokrotnie padali ofiarą gwałtownych prześladowań religijnych. Nie jest też dziełem przypadku, że Ojciec Święty wybrał Koloseum, będące symbolem męczeństwa pierwszych chrześcijan, by zwrócić uwagę świata na dramat, jaki obecnie przeżywają ludzie wierzący w Chrystusa w Indiach, i uświadomić ludzkości, iż to, co wydarzyło się na początku istnienia chrześcijaństwa, trwa do dziś. Fakt, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Koloseum transmitowane będzie do wielu krajów świata, nie jest tu bez znaczenia.
Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. abp Thomas Menamparampil, medytacje Drogi Krzyżowej powstały podczas jego podróży po archidiecezji. - Pisałem zatem te rozważania w indyjskich wioskach. I mam nadzieję, że dzięki tej bliskości realiów ludzkiego życia, cierpienia, niesprawiedliwości, walki o przetrwanie moje słowa nabiorą szczególnego znaczenia - dodał metropolita liczącej zaledwie 80 tys. katolików archidiecezji Guwahati.
Tradycja nabożeństwa w Koloseum
Tradycja Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek sięga Roku Świętego 1750. Pierwsze nabożeństwo w tym miejscu zorganizował Papież Benedykt XIV (1740-1758). Jego pomysłodawcą był św. Leonard z Porto Maurizio (1676-1751), włoski franciszkanin, wielki czciciel Męki Pańskiej. Od tamtego czasu nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum organizowano corocznie aż do roku 1870, w którym nastąpiła likwidacja Państwa Kościelnego. Tradycję wznowił w 1964 roku Papież Paweł VI (1963-1978), który w latach 1970-1978 osobiście przewodniczył nabożeństwu. Zwyczaj ten przejął Jan Paweł II, który 13 kwietnia 1979 roku pierwszy raz poprowadził Drogę Krzyżową w Koloseum, jako medytacje wykorzystując fragmenty przemówień Pawła VI.
Od 1985 roku Jan Paweł II zaczął powierzać przygotowanie rozważań Drogi Krzyżowej innym osobom. Jako pierwszy zadanie to otrzymał włoski pisarz Italo Alighiero Chiusano. Przez kolejne lata medytacje nabożeństwa Drogi Krzyżowej przygotowywali m.in.: francuski pisarz André Frossard; ks. kard. Miguel Obando Bravo, arcybiskup Managui w Nikaragui; ks. abp Michel Sabbah, łaciński patriarcha Jerozolimy; polski poeta Marek Skwarnicki; prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I; katolikos Garegin I, najwyższy patriarcha wszystkich Ormian; Olivier Clément, francuski teolog prawosławny. Z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 medytacje ponownie przygotował Papież.
Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II tylko raz osobiście nie przewodniczył Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Było to tuż przed śmiercią w 2005 roku. Przygotowanie rozważań do tego nabożeństwa powierzył wówczas ks. kard. Josephowi Ratzingerowi, ówczesnemu prefektowi Kongregacji Nauki Wiary.
Sebastian Karczewski
"Nasz Dziennik" 2009-04-10
Autor: wa