Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chorągwie krzyżackie na jubileusz

Treść

Za rok, 15 lipca, na Zamku Królewskim na Wawelu zostanie otwarta wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa", która będzie kulminacyjnym momentem obchodów przypadającej w przyszłym roku wyjątkowej rocznicy 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty związane z triumfem oręża polskiego, w tym także 56 chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem. Chorągwie te są obecnie rekonstruowane w Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu.

Chorągwie zdobyte w wojnie z zakonem krzyżackim pod Grunwaldem (1410) i dołączone do nich sztandary spod Nakła (1431) stały się z czasem najbardziej znaczącym symbolem triumfu polskiego oręża. Kierownik działu tkanin dr Magdalena Piwocka podkreśla, że rozumiejąc doniosłość tych znaków, wielki polski historyk Jan Długosz postanowił już w roku 1448 utrwalić je dla potomności.
Dzieło Długosza "Banderia Prutenorum" zostało zilustrowane przez krakowskiego miniaturzystę Stanisława Durinka. W komentarzu do miniatur Długosz zawarł przesłanie dla przyszłych pokoleń. Wezwał do tego, by ten rękopis, kiedy czas zniszczy chorągwie, posłużył do ich odtworzenia. - Do tego celu dostarczył nam instrument, napisał dzieło, które jest pierwszym europejskim, naukowym katalogiem tych zdobycznych chorągwi. Powstało 38 lat po Grunwaldzie. Zostawił nam dokument, w którym znajdujemy szczegóły dotyczące chorągwi, wiele informacji na ich temat, kto dowodził danym oddziałem, w jakich okolicznościach zginął dowódca - wylicza Piwocka. - Przesłanie Długosza stało się brzemienne w skutkach, na podstawie jego wskazówek wykonano już kilka, jeżeli nie kilkanaście razy repliki chorągwi krzyżackich - dodaje.
Obecnie z myślą o wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu zdecydowano się odtworzyć brakujące chorągwie. Konieczne było zatem wykonanie 36 sztandarów, które wraz z już istniejącymi utworzą komplet 56 sztuk.
Zadanie realizuje dziewięcioosobowy zespół specjalistów z wawelskiej pracowni konserwacji tkanin. Współpracuje z nimi konserwatorka z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace nad rekonstrukcją kompletu mają zakończyć się w październiku przyszłego roku. W całości zostanie zaprezentowany na wystawie, wraz z kopiami z 1937 oraz 1962 roku.
- Dokładnie za rok, 15 lipca 2010 roku, przypada 600. rocznica wielkiego zwycięstwa pod Grunwaldem. Zamek Królewski na Wawelu, aby uczcić tę rocznicę, podejmuje działania przede wszystkim o charakterze muzealnym i wystawienniczym - podkreśla prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zamek Królewski nawiązując do wielowiekowej tradycji upamiętniania grunwaldzkiego triumfu, przygotował specjalny program - Projekt "Grunwald 2010", który obejmuje wiele przedsięwzięć, w tym również działania naukowe, muzyczne i edukacyjne.
- Tradycja tych obchodów rozpoczęła się już w roku zwycięstwa triumfalnym wjazdem króla Władysława Jagiełły na Wawel w grudniu 1410 roku. Wielkim ostatnim wydarzeniem w Krakowie była 500. rocznica, po której pamiątką jest pomnik Grunwaldzki na placu Matejki. To są dwa wydarzenia, wokół których wystawę budują jej twórcy - tłumaczy Jerzy T. Petrus, wicedyrektor zamku.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-07-16

Autor: wa