Chleb dziękczynienia
Treść
Ponad 100 tysięcy rolników z całej Polski uczestniczyło w niedzielę, 7 września, w Jasnogórskim Święcie Dziękczynienia za Plony. Dwudniowym uroczystościom dożynkowym, które rozpoczęły się wieczorem 6 września, przewodniczył krajowy duszpasterz rolników ks. bp Jan Styrna z Elbląga.
W homilii ks. bp Styrna nawiązał m.in. do perspektywy wejścia Polski do Unii Europejskiej i jego skutków. - Przypilnujcie, aby polski rząd wywiązał się z tego, co wam obiecywał! (...) Chodzi o to, aby miały co jeść wasze dzieci. Aby was było stać znów przyjechać tu, na Jasną Górę, do Matki Bożej z wieńcami żniwnymi i nadzieją w sercach - apelował do rolników ordynariusz elbląski. Podkreślił też, że ważną sprawą dla Polski i Polaków jest utrzymanie własności ziemi. - Żeby być u siebie. Na swoim. To decyduje o suwerenności, a w perspektywie również o zdrowej ekonomii, służącej Narodowi - mówił ks. bp Styrna.
Zwracając się do rolników zgromadzonych przed Jasnogórskim Szczytem, ks. bp Jan Styrna stwierdził, że wieś i rolnictwo od dziesiątków lat są traktowane po macoszemu, a wielu uważa, że polska wieś to "margines kraju", "masa upadłościowa, skazana na dogorywanie pod zalewem obcej, wysoko dotowanej, schemizowanej żywności". Krajowy duszpasterz rolników wskazał też na największe problemy rolnictwa: niskie emerytury rolnicze, ukryte bezrobocie na wsi, gorszy standard wiejskich szkół, "maszyny z demobilu", upadek małych zakładów przetwórczych, konieczność zarobkowania za granicą - z dala od rodziny. Jednocześnie zachęcił rolników do dbania o małżeństwo i rodzinę, do wychowywania dzieci "w wierze, uczciwości, miłości do Boga i ludzi".
Jak poinformowało "Nasz Dziennik" Biuro Prasowe Jasnej Góry, do Tronu Królowej Polski rolnicy zjeżdżali już od rana. Na Mszę św. delegacje rolnicze przyniosły kilkaset ręcznie wykonanych wieńców dożynkowych i koszy z płodami ziemi. Starostami tegorocznych dożynek byli Marzena i Bogumił Jedlińscy, rolnicy z diecezji drohiczyńskiej. Tradycyjnie bochen chleba starostowie złożyli na ręce krajowego duszpasterza rolników ks. bp. Jana Styrny z Elbląga i ks. bp. Kazimierza Górnego z Rzeszowa.
Na zakończenie Mszy św. do zgromadzonych zwrócił się również ordynariusz rzeszowski, który przewodniczył Eucharystii. Wyraził on wdzięczność za całoroczną troskę rolników o ubogich i potrzebujących. Podziękował za dary składane na rzecz seminariów duchownych i parafialnych oddziałów Caritas. Jednocześnie życzył mieszkańcom wsi, aby się nie zniechęcali, pomimo tak wielu trudności, aby trwali przy polskiej ziemi. - Obyście budzili nadzieję Narodu - powiedział ks. bp Górny.
Dożynki na Jasnej Górze rozpoczęły się już 6 września wieczorem. Mszy św. w bazylice przewodniczył ks. bp Marian Florczyk, sufragan kielecki. Po Eucharystii rolnicy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Wieczorną Drogę Krzyżową na Wałach poprowadzili rolnicy z diecezji tarnowskiej.
SK
Nasz Dziennik 8-09-2003
Autor: DW